Kolejny etap remontu ważnej ulicy. Kiedy wrócą tramwaje?

Kolejny etap remontu ważnej ulicy. Kiedy wrócą tramwaje?
Ul. 3 Maja w ChorzowieFot. Mariusz Banduch

Prace związane z przebudową ulicy 3 Maja wkraczają w kolejny etap. Będą zmiany w komunikacji miejskiej. Nie będzie ruchu tramwajowego.

Choć prace przy gruntownej modernizacji ulicy 3 Maja w Chorzowie rozpoczęły się już 5 listopada ubiegłego roku, to dopiero 25 stycznia wstrzymany zostanie tu ruch tramwajów i wykonawca przystąpi do prac w zakresie torowym. Linia nr 11 jadąc z Katowic nie skręci w ul. 3 maja, ale pojedzie do zajezdni w Łagiewnikach.

Zadanie pn. „Modernizacja infrastruktury torowo-sieciowej w ciągu ul. 3 Maja w Chorzowie” jest wspólną inwestycją spółki Tramwaje Śląskie S.A. i Miasta Chorzów. Generalnym wykonawcą robót jest firma Silesia Invest Sp. z o.o. z Gliwic, która za blisko 57,5 mln zł netto odmieni jedną z głównych arterii Chorzowa.

– Pierwotny plan zakłada rozpoczęcie prac od strony skrzyżowania z ul. Katowicką, jednak po dokładnej analizie podjęliśmy decyzję, że zaczniemy remont od granicy ze Świętochłowicami. Dzięki temu mogliśmy przez blisko trzy miesiące utrzymać kursowanie tramwajów linii 11 na pełnej trasie – podkreśla Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Tramwaje przestaną jeździć już w najbliższą sobotę. ZTM zorganizuje komunikację zastępczą.

– Wykonawca rozpocznie prace od demontażu sieci trakcyjnej, a następnie przystąpi do rozbiórki samego torowiska. Tramwaje ponownie pojawią się na ul. 3 Maja dopiero w 2021 roku – mówi Zowada.

Jak poinformował Zarząd Transportu Metropolitalnego od soboty 25 stycznia 2020 r. do ok. 30 czerwca 2021 r. nastąpi całkowite wyłączenie komunikacji tramwajowej w ciągu ul. 3 Maja w Chorzowie oraz ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach. Tym samym, wprowadzone zostaną następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji publicznej:

– tramwaje linii nr 11 będą kursować w relacji: Katowice pl. Miarki – Chorzów Rynek – Łagiewniki zajezdnia;
– uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona jako T-11, kursująca w relacji: Ruda Śląska Chebzie Dworzec PKP – Świętochłowice Piaśniki Skrzyżowanie – Chorzów Rynek, z częstotliwością co 15 minut (w dni robocze oraz częściowo w soboty) i co 30 minut (w niedziele).

W efekcie prowadzonych prac modernizacyjnych na ul. 3 Maja w Chorzowie powstanie dwutorowa, nowoczesna infrastruktura tramwajowa a także nowe chodniki, ścieżka rowerowa, jezdnia i oświetlenie. Zadanie jest elementem „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską, a realizowane jest we współpracy spółki Tramwaje Śląskie S.A. i Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie. Na realizację inwestycji w zakresie tramwajowym wykonawca ma czas do końca czerwca 2021 r., zaś w zakresie zlecanym przez MZUiM 6 miesięcy więcej.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa