Reklama:


Upamiętnią ofiary tragedii

Upamiętnią ofiary tragedii
Uczestnicy 10 edycji Marszu na Zgodę w 2019 roku.Fot.: facebook.com/ruch.autonomii.slaska

Jutro ulicą Armii Krajowej przejdzie 11. Marsz na Zgodę. Jest to inicjatywa mająca utrwalić pamięć o ofiarach Tragedii Górnośląskiej.

Marsz na Zgodę po raz pierwszy przeszedł ulicami Katowic, Chorzowa i Świętochłowic w 2009 roku. Od tej pory co roku uczestnicy wydarzenia pokonują 10 kilometrową trasę. Tą samą trasą byli pędzeni pierwsi więźniowie obozu w 1945 roku. W tym roku przemarsz rozpoczyna się o godzinie 12:00 na katowickim pl.Wolności i przejdzie ulicami Gliwicką (Katowice), Armii Krajowej (Chorzów, Wielkie Hajduki), Katowicką, Wojska Polskiego (Świętochłowice).

Uczestnicy marszu przekroczą granicę Katowic i Chorzowa około godziny 12:50. Jak szacują organizatorzy, około 13:30 pochód dotrze pod „Kamień Pamięci” przy dawnej hali targowej w Świętochłowicach. Zostaną tam złożone kwiaty i zapalone znicze. Pod bramę dawnego obozu w Zgodzie Marsz dotrze około godz. 14:10. Tu rozpoczną się uroczystości upamiętniające, przemówienia oraz złożenie kwiatów.

Polski komunistyczny obóz koncentracyjny w Świętochłowicach-Zgodzie jest symbolem powojennych prześladowań mieszkańców regionu. Organizatorem Marszu na Zgodę jest Ruch Autonomii Śląska.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości