Oto najlepsi sportowcy Chorzowa. Statuetki rozdane

Tradycyjnie podczas balu sportowca w Miejskim Domu Kultury Batory wręczono nagrody prezydenta za wybitne osiągnięcia sportowe. Przedstawiamy wszystkich laureatów.

Nagroda w kategorii Wybitne osiągnięcia sportowe za rok 2019

DRUŻYNA CLEAREX CHORZÓW

W sezonie 2018/19 zawodnicy Cleareksu zajęli trzecie miejsce w rozgrywkach Futsal Ekstraklasy. Tym samym drużyna z Chorzowa powróciła na ligowe podium po jedenastu latach. Podopieczni Mirosława Miozgi prezentowali futsal skuteczny i widowiskowy. Clearex strzelił aż 121 goli (średnio prawie 4,5 gola na mecz), a najczęściej bramkarzy przeciwników pokonywali Sebastian Leszczak (27 trafień) i Mikołaj Zastawnik (25). Obaj regularnie otrzymują powołania do reprezentacji Polski.
Również w sezonie 2019/20 chorzowianie należą do ścisłej czołówki rozgrywek Futsal Ekstraklasy. Znów są na najlepszej drodze do zdobycia medalu. Od prawie trzech miesięcy nie przegrali meczu. Po 15 kolejkach zajmują pozycję wicelidera. Trzon zespołu od kilku sezonów pozostaje niezmienny, a w klubie stawiają na stabilizację. Wszyscy piłkarze z obecnej kadry przedłużyli kontrakty także na kolejny sezon. Clearex mierzy bowiem wysoko i zamierza odzyskać mistrzowski tytuł. Przypomnijmy, że zdobywał go pięciokrotnie (w latach 2000, 2001, 2002, 2006 i 2007), dwukrotnie zaś sięgał po Puchar Polski. 2 grudnia 2020 r. klub obchodzić będzie 25. urodziny.
Clearex Chorzów otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Chorzów w latach 2001, 2002, 2007 oraz 2017.

MICHAŁ POPRAWA

Pływak z Chorzowa reprezentujący AZS AWF Katowice odniósł w 2019 r. kilka znaczących sukcesów. Michał Poprawa zdobył tytuł mistrza Polski na dystansie 200 m stylem motylkowym, a także wicemistrzostwo na 100 m stylem motylkowym i na 200 m stylem zmiennym. W grudniu wystąpił na mistrzostwach Europy na krótkim basenie w Glasgow.
25-letni Poprawa jest żołnierzem Sił Zbrojnych RP w stopniu starszego szeregowego, rywalizuje więc także w zawodach wojskowych. W 2019 r. wywalczył brązowy medal w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych, które odbywały się w chińskim Wuhan.
Pierwsze kroki w tym sporcie stawiał w Szkole Podstawowej nr 5 w Chorzowie, trenując pod okiem Grażyny Błaszczak. Następnie doskonalił umiejętności w SMS w Oświęcimiu. Specjalizuje się w stylu motylkowym i dowolnym.
Chorzowianin ma w dorobku m.in. medale mistrzostw świata i Europy juniorów. W 2011 r. w Limie zdobył brąz MŚ juniorów w sztafecie 4×200 m stylem dowolnym, zaś w Belgradzie brąz ME w tej samej konkurencji. Rok później w Antwerpii został wicemistrzem Europy juniorów na 100 m stylem motylkowym i brązowym medalistą w sztafecie 4×100 m dowolnym.

Nagroda w kategorii Wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej za rok 2019

PIOTR PAWLIK

Od ponad 35 lat trenuje młodych zawodników w wyciskaniu sztangi na ławeczce i trójboju siłowym. Wyszkolił dziesiątki mistrzów w kategoriach wiekowych od młodzików przez seniorów po mastersów. Zawodnik klasy światowej. Na swoim koncie ma wiele rekordów Polski, jest 40-krotnym mistrzem Polski, może się również pochwalić tytułem mistrza świata i Europy.
Piotr Pawlik jest także prezesem UKS Pover Kuźnik – jednego z najlepszych klubów w Polsce. W 2019 r. zawodnicy Pover Kuźnika zdobyli prawie sto medali w mistrzostwach Polski, Europy i świata. Na międzynarodowej arenie znakomicie spisali się: Kordian Strzyga (mistrzostwo Europy w Luksemburgu i brąz mistrzostw świata w Japonii), Kevin Tokarski (wicemistrzostwo Europy) i Adam Łaskawski (brąz MŚ).
Trener Piotr Pawlik czterokrotnie został odznaczony złotym medalem przez Ministra Sportu i Turystyki za pracę z młodzieżą. W 2015 r. otrzymał diamentową odznaką za wybitny wkład w rozwój kulturystyki, fitness i trójboju siłowego oraz medal 25-lecia Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. Był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w latach 2000, 2005 i 2015.

Nagroda w kategorii Osiągnięcia w zakresie organizacji sportu i rekreacji w mieście

KRZYSZTOF KAŁAN

Krzysztof Kałan jest działaczem i prezesem Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Przez wiele lat angażował się w organizację różnych imprez sportowych w mieście – m.in. biegów przełajowych oraz turniejów tenisa stołowego. Kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez Janusza Stachowskiego (byłego dyrektora MORiS Chorzów), organizując co roku, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego, w którym bierze udział liczna grupa mieszkańców naszego miasta oraz goście.
Pracował od ponad 20 lat w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu jako kierownik działu imprez, współorganizując imprezy sportowe i rekreacyjne. Animator i organizator bloków rekreacyjno-sportowych przy okazji wielu wydarzeń, m.in. podczas Święta Miasta. Rozpoznawalny również jako komentator meczów i imprez sportowych. Pomagał i służył swoim doświadczeniem nie tylko młodym trenerom, nauczycielom i sportowcom, ale także wszystkim osobom z nim współpracującym. Jego zaangażowanie i dbałość o szczegóły niejednokrotnie ważyły o powodzeniu organizowanych wydarzeń sportowych i rekreacyjnych. Przez swoją pracowitość i pasję wpisał się w annały chorzowskiego sportu.

PAWEŁ DZIACZKOWSKI

Paweł Dziaczkowski to działacz społeczny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Współorganizator wielu zawodów pływackich i imprez związanych z pływaniem, m.in. letnich i zimowych mistrzostw Śląska w ratownictwie wodnym, próby bicia rekordów Guinnessa przez sztafety pływackie z okazji 40-lecia Oddziału oraz 10-lecia MORiS, sztafet: „Chorzów-Bruksela” z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, „750 kilometrów na 750-lecie miasta Chorzowa i 45-lecia Oddziału Miejskiego WOPR Chorzów”, sztafety nurkowej „Zdobędziemy Głębię Challengera” oraz sztafety na rzecz WOŚP.
Prowadził szkolenia w pierwszej w Polsce dziecięcej sekcji ratowniczej „Kijanki”, a także szereg innych szkoleń – m.in. na stopień Młodszego Ratownika WOPR/Wodnego, ratownicze dla młodzieży z trudnych środowisk i podopiecznych kuratorów sądowych, szkolenia na wodach szybkopłynących , lodowych, szkolenia z zakresu użycia i działania defibrylatora oraz deski ratowniczej. Wspierał młodzież podczas akcji „Życie w twoich rękach” mającej na celu przeszkolenie tysiąca mieszkańców Chorzowa z zakresu RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej). Trenował reprezentacje oddziału Chorzów, przygotowując je do zawodów z zakresu ratownictwa wodnego. Jako zawodnik sam w nich startował.
Jest osobą niezwykle cierpliwą i pomocną dla dzieci i młodzieży, które stawiają pierwsze kroki w ratownictwie wodnym.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa