Nowe warsztaty w Skansenie

Nowe warsztaty w Skansenie
Nowe warsztaty będą okazją do poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych umiejętnościFot.: archiwum MGPE

Jak samemu uszyć torbę? Co trzeba wiedzieć, by zrobić las w słoiku? Jak wyhaftować biżuterię? Tego dowiedzą się uczestnicy nowego cyklu warsztatów naturalnie-niebanalnie. Pierwsze spotkanie – już w lutym.

Nowe warsztaty w Skansenie to działanie, które ma zwrócić uwagę na coraz bardziej dzisiaj palące kwestie związane z ekologią.

– Poprzez atrakcyjną formę i zaangażowanie uczestników chcemy pokazywać, jak ważne jest dzisiaj myślenie o środowisku i przedmiotach, które wykorzystujemy w codziennym życiu – mówi Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE.

Założeniem warsztatów jest tworzenie wyjątkowych przedmiotów wykorzystując przy tym naturalne materiały. Lniana torba staje się autorska, gdy sami ją uszyjemy i ozdobimy, z mydła korzystamy wszyscy, ale jeśli zrobimy je sami, staje się ono rękodziełem. Ci, którzy wezmą udział w warsztatach będą też mogli – pod fachowym okiem prowadzących – sami wykonać unikatowe przedmioty. Chorzowski skansen, w którym tradycja przeplata się z nowoczesnością a drewniana architektura prezentowana jest w otoczeniu przyrody, jest doskonałym miejscem dla tego typu działań.

Pierwsze warsztaty – zatytułowane „Pleciony dywanik” – odbędą się już 22 lutego. Ich uczestnicy wykorzystają stare, znoszone i nienadające się już do użytku koszulki do zrobienia kolorowego, w pełni ekologicznego dywanu. Warsztaty wpisują się zatem w styl życia zero waste, którego celem jest wytwarzanie jak najmniejszej liczby odpadów i troska o środowisko naturalne.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy w Dział Edukacji i Popularyzacji lub telefonicznie pod numerem +48 32 241 07 18 wew. 204. Poniżej prezentujemy pełny harmonogram warsztatów:

1. „Pleciony dywanik” – warsztaty zero waste. 22.02.2020 r., godzina 11.00, sala wystawowa w budynku administracyjnym Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25. Cena: 79 zł/os.

Zobacz jak niemodne, stare, znoszone koszulki zmieniają się w Twoich rękach w barwny ekologiczny dywan. Jeżeli potrafisz zapleść warkocz i nawlec igłę to poradzisz sobie bez problemu. A satysfakcja z własnoręcznie zrobionego dzieła – bezcenna.
Prowadząca: Ola Bober – rękodzielnik, miłośniczka splotu artystycznego, niemal nieodłącznym elementem jej dłoni jest szydełko za pomocą, którego tworzy cuda z wszelkiej dostępnej materii. Znawczyni rozmaitych technik naprawy tkanin – od haftu po mereżkę.

2. „Mechehehe”. 21.03.2020 r., godzina 11.00, sala wystawowa w budynku administracyjnym Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25. Cena: 189 zł/os.

Warsztaty wykonywania obrazów z mchu. Obraz z mchu to doskonały pomysł na prezent lub dekorację własnego wnętrza dla osób, które lubią otaczać się naturą. Ożywiają wnętrza, nadają charakteru i stanową oryginalną ozdobę. Idealnie wkomponowują się w każde pomieszczenie – mieszkania, biura, gabinety czy nawet łazienki.
Prowadząca: Gosia Przysiewkowska – z zawodu architekt krajobrazu, florysta, nauczyciel. Przyszła hortiterapeutka, nie wyobraża sobie życia bez dobrej herbaty oraz książek. Prywatnie żona i mama 4-letniej Oli. Motto zawodowe „Niech zieleń będzie z Wami”.

3. „Uszyj sobie torbę”. 25.04.2020 r., godzina 11.00, sala wystawowa w budynku administracyjnym Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25. Cena: 119 zł/os.

„Uszyj sobie torbę” to warsztaty, podczas których własnoręcznie stworzysz lnianą shopperkę. Z przygotowanych wcześniej paneli materiału samodzielnie na maszynie zszyjesz torbę, a następnie udekorujesz ją poprzez stworzenie na niej odbitki z matryc linorytu (wcześniej przygotowanych przez prowadzącą). Warsztaty są skierowane do wszystkich niezależnie od stopnia umiejętności szycia.
Prowadząca: Ola Kucias – plastyk, miłośniczka ekologii i slow life. Promuje terapeutyczne działanie sztuki i tworzenia. Tworzy akwarele, obrazy olejne i szyje. Od dwóch lat prowadzi warsztaty z zakresu malarstwa, grafiki i szycia. Jej działania można obserwować na Facebook’u i Instagramie jako AleksandraPierwsza.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa