Reklama:


Oddział policji konnej przeniesiony do Częstochowy

Oddział policji konnej przeniesiony do Częstochowy
Policja Konna przez wiele lat reprezentowała miasto na licznych imprezach i konkursach.Fot.: M. Śliwa

Po niespełna 20 latach funkcjonowania oddziału konnego policji w Chorzowie ta prestiżowa jednostka znika z miejskiego garnizonu. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach połączono zespoły z Chorzowa i Częstochowy.

O możliwości zlikwidowania chorzowskiego oddziału policji konnej informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku. Z początkiem lutego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach zapadła decyzja o połączeniu dwóch oddziałów w jeden, stacjonujący w Częstochowie. Konie są już w nowym miejscu, podobnie jak większość jeźdźców, którzy zdecydowali, że podążą za swoimi partnerami ze służby.

– Głównym założeniem było polepszenie warunków socjalnych dla policjantów-jeźdźców oraz bytowych dla koni służbowych. Takie warunki, które przede wszystkim były brane pod uwagę, spełniała stadnina koni w Częstochowie, gdzie stacjonował już Zespół Konny Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – tłumaczy podinsp. Aleksandra Nowara rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Choć KWP w Katowicach rozważała remont chorzowskiej infrastruktury, ostatecznie nie zdecydowała się na takie rozwiązanie. Jak informuje rzeczniczka KWP w Katowicach, zgodnie z obowiązującymi przepisami komórka konna powinna mieć na swoim stanie min. 12 koni służbowych, co również było argumentem za połączeniem jednostek. Mimo że na początku padały głosy, że jest to sytuacja tymczasowa, KWP w Katowicach potwierdza, że scentralizowanie zespołów konnych jest rozwiązaniem stałym.

– Przewiduje się, iż możliwość dysponowania jednym większym Zespołem Konnym, zapewni większą niż dotychczas efektywność w planowaniu służby jeźdźców i lepszą koordynację tego zagadnienia z poziomu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach – dodaje podinsp. Aleksandra Nowara

Nie oznacza to jednak, że konne patrole na zawsze znikną z Parku Śląskiego. W przypadku konieczności zabezpieczenia dużych imprez masowych oddział zostanie przewieziony z Częstochowy, aby pełnić w tym czasie służbę w Chorzowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości