Ważne spotkanie w chorzowskiej szkole

Spotkanie przyciągnęło wiele osób zainteresowanych tematem.Fot.: UM Chorzów

4 lutego w Zespole Szkół Technicznych nr 2, odbyła się sesja popularno – naukowa dotycząca 75 rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz – Birkenau.

Była to druga część projektu Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, angażującego młodzież z piętnastu szkół z Chorzowa, Gliwic, Przyszowic, Borowej Wsi, Mikołowa, Bierunia i Lędzin oraz ponad dwadzieścia instytucji związanych z powyższymi miejscowościami. Podczas sesji swoje referaty wygłosili Mirosław Domin (Towarzystwo Ochrony nad Oświęcimiem), dr Bogusław Tracz (katowicki Instytut Pamięci Narodowej), dr Piotr Hojka (Muzeum Wodzisław Śląski) oraz Kamil Reichel (Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau) w obecności ponad setki przybyłych gości. Drugą część sesji, którą swoim występem uświetnił kwartet Violano złożony z uczniów I Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego z Chorzowa, zarezerwowano na podsumowanie projektu Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Przedstawiono fotorelację z Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju upamiętniającego 75 – ą rocznicę Marszu Śmierci z Oświęcimia do Gliwic, odbywającego się tydzień wcześniej oraz wyświetlono film Styczeń 1945 w Borowej Wsi, którego twórcami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Borowej Wsi pod kierunkiem pana Przemysława Noparlika.

Jednym z bardziej chwytających za serce momentów było spotkanie z Ryszardem Machulikem, żywym świadkiem historii, urodzonym w 1944 roku w obozie KL Auschwitz. Na koniec sesji wręczono uczestnikom podziękowania za zaangażowanie, wsparcie i udział w projekcie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości