Fala powróci. Kąpielisko pozostanie w historycznej lokalizacji

Fala powróci. Kąpielisko pozostanie w historycznej lokalizacji
Odnowione kąpielisko ma ponownie przyjmować gości w 2023 roku.Fot.: M. Banduch

Informacje z wiosny ubiegłego roku znalazły potwierdzenie w Urzędzie Marszałkowskim. Kąpielisko Fala wkrótce przestanie straszyć, dzięki planowanej przebudowie.

Park Śląski zatwierdził lokalizację kąpieliska w jego historycznej lokalizacji. Wbrew wcześniejszym pomysłom, by wybudować je od podstaw przy ul. Siemianowickiej, co miało ułatwić dojazd do obiektu, ostatecznie uznano, że Fala zostanie na swoim dawnym miejscu.

– Jeśli zapowiedzi o budowie nowej Fali w historycznym miejscu się potwierdzą, to bardzo nas to ucieszy. Konkurowanie dwóch kąpielisk w niedalekiej odległości nie ma sensu, dlatego będziemy wspierać budowę nowej Fali w historycznym miejscu, tak jak wspieramy wszystkie atrakcje Parku Śląskiego, co roku umarzając podatek od nieruchomości spółce Park Śląski w wysokości blisko 6 milionów złotych – komentuje Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie.

Nowa Fala na powstać w ramach budowy Parku Wielu Pokoleń, który jest częścią projektu „Modernizacji Parku Śląskiego”. Na budowę kąpieliska przewidziano 30 mln złotych. Całkowita wartość projektu modernizacji Parku to ponad 226 milionów złotych.

– Zaczęliśmy działania zmierzające do stworzenia projektu kąpieliska. Organizujemy spotkania ze społecznikami, aby ustalić, jakie są dzisiejsze potrzeby. Co ze starej infrastruktury może zostać, a co trzeba dołożyć, aby stworzyć nowoczesne kąpielisko – komentuje Artur Cieślak, dyrektor ds. technicznych w Parku Śląskim

Po konsultacjach społecznych rozpisany będzie konkurs na projekt kąpieliska. Kiedy wyłoniony zostanie zwycięski projekt, ruszy przetarg na wykonawcę, a następnie budowa. Trwają ekspertyzy mające ustalić, czy stan infrastruktury pozwala na wykorzystanie części obiektów w nowym projekcie.

– Liczymy na to, że przy braku opóźnień z nowego kąpieliska będzie można skorzystać już w 2023 roku – zapowiada Artur Cieślak

Środki na przebudowę kąpieliska pozyskane zostały w zeszłym roku z funduszy europejskich. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż z nowej Fali przy braku opóźnień skorzystamy dopiero za 3 lata. Wcześniej, bo już w tym roku w upalne dni ochłody będzie można szukać na wodnym placu zabaw przy ul. Floriańskiej. Warta 2 mln złotych inwestycja zostanie sfinansowana ze środków budżetu miasta.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa