Od marca zapłacisz mniej za bilet ZTM

Od marca zapłacisz mniej za bilet ZTM

Dobre informacje płyną do pasażerów z Zarząd Transportu Metropolitalnego. Od 1 marca zacznie obowiązywać nowa taryfa przewozowa. Wśród zmian m.in.: nowa szata graficzna, nowe rodzaje biletów oraz zmiany w cenach.

Bilety wieloprzejazdowe, bilet grupowy, ważny do północy bilet dzienny i spora obniżka cen biletów elektronicznych w taryfie odległościowej – to najważniejsze zmiany w nowej taryfie. Do tego ZTM upraszcza nazwy biletów okresowych i wprowadza nowy wzór w wersji papierowej.

– Nowa taryfa to propozycja przede wszystkim bardziej elastyczna i uproszczona względem dotychczasowej. Część biletów ma też niższe ceny. Wprowadzając te zmiany chcemy przekonywać do zbiorowego transportu publicznego – komentuje Michał Wawrzaszek, naczelnik wydziału Prasowego i Komunikacji z Pasażerem ZTM

Największe zmiany dotyczą taryfy odległościowej, w której ceny zostały znacząco obniżone. Wśród nowości bilet dzienny (ważny do północy w dniu aktywacji) oraz 120-dniowy, który pozwoli zaoszczędzić prawie sto złotych osobom regularnie korzystającym z biletów okresowych.

Z oferty wycofane zostają bilety z podziałem na trakcje (30-dniowy na autobus i trolejbus lub tramwaj). W zamian cena biletu 30-dniowego sieciowego na wszystkie środki transportu ZTM (autobusy, trolejbusy i tramwaje) zostaje nieco obniżona. Obniżone są również ceny biletów długookresowych lotniskowych.

Całkowita nowość to bilety wieloprzejazdowe – niewątpliwie najbardziej elastyczne z dostępnych biletów długookresowych. Każdy z nich jest ważny aż przez pół roku, pasażer sam wybiera, czy w tym czasie planuje wykonać 20, 40 czy 80 przejazdów. Ważność biletu kończy się w chwili wykorzystania wszystkich przejazdów lub po upływie 180 dni od daty zakupu. Korzystając z tych biletów, można zapłacić za jednorazowy przejazd już od 2,25 zł.

Również nowym rozwiązaniem są bilety grupowe. Od 1 marca grupa do 5 osób może kupić jeden bilet na przejazd jednorazowy – zarówno w automatach biletowych, jak i w wersji elektronicznej na kartę ŚKUP oraz w aplikacjach mobilnych. We wprowadzanym dokumencie uregulowano także zasadę sprzedaży biletów dla uczestników imprez kulturalnych, naukowych, oświatowych, sportowych i masowych.

– Godnym uwagi i czymś, co z pewnością pasażerowie zauważą, jest także nowy wzór papierowych biletów jednorazowych. Będą one miały charakter pionowy – zapowiada Michał Wawrzaszek

Papierowe bilety jednorazowe, zakupione przed 1 marca, po zmianie taryfy nie stracą ważności. Bilety te będzie można wykorzystać na dotychczasowych zasadach do 14 marca br. Po tym dniu również będą uprawniać do przejazdów, jednakże trzeba będzie każdorazowo do nich dokupić tzw. bilety uzupełniające o nominale 10 groszy – tak, aby sumaryczna cena biletów wcześniej zakupionych i uzupełniających, była zgodna z obowiązującą taryfą.

Więcej szczegółów dotyczących nowej taryfy dostępnych jest w tym miejscu. Cennik obowiązujący od 1 marca można znaleźć tutaj.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa