Reklama:


Upamiętnili młodzieżowe antykomunistyczne podziemie

Zapomniani bohaterowie doczekali się swego miejsca na kartach historii Chorzowa.Fot.: M. Banduch

Z inicjatywy katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej w Szkole Podstawowej nr 13 odsłonięto tablicę upamiętniającą członków młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Podziemnej Organizacji Harcerstwa Polskiego.

– Mało kto dziś wie, że była u nas taka jednostka, która prowadziła aktywną walkę z komuną. Dzięki takim inicjatywom odsłaniamy zakryte dotychczas karty historii naszego miasta – komentuje Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa

Podziemna Organizacja Harcerstwa Polskiego działała na terenie Chorzowa w latach 1950-1951. Powstała na bazie I drużyny harcerskiej im. Bolesława Chrobrego, której tajne zbiórki odbywały się m.in. w harcówce na terenie Szkoły nr 13. Drużyna ta założona została 29 stycznia 1921 r., jako pierwsza na terenie ówczesnej Królewskiej Huty. Młodzi harcerze i patrioci za swoją działalność antykomunistyczną, dążąc do Wolnej Polski byli skazywani przez komunistyczne sądy na wieloletnie wyroki więzienia, poddawani szykanom i represjom ze strony władz PRL.

– To jest pokolenie, które można porównać do pokolenia Filomatów i Szarych Szeregów, czyli młodych ludzi, którzy w bardzo niesprzyjających warunkach, w wielkiej opresyjności zdecydowali się jednak wybić na niepodległość i walczyć o wolność ojczyzny – zaznacza dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

Harcerze opisywani w wyroku nr 257/51 z dn. 27.06.1951 r. (syg. Akt. Sr 292/51) Wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach:

Furmaniak Franciszek ur. 22.11.1926 r. w Gostyniu (wielkopolska), syn Feliksa robotnika murarskiego pracującego w hucie „Kościuszko”i Julii (zd. Kaczmarek)

– zam. Chorzów, Styczyńskiego 8
– z zawodu laborant w Zakładach Koksochemicznych huty „Kościuszko”, ukończył 4 klasy gimnazjum, żołnierz Wojska Polskiego, słuchacz w szkole oficerskiej w Modlinie od kwietnia 1945 do marca 1947 r.

Furmaniak Stanisław ur. 23.09.1933 r. w Gostyniu (wielkopolska), syn Feliksa robotnika murarskiego pracującego w hucie „Kościuszko”i Julii (zd. Kaczmarek)

– zam. Chorzów, ul. Styczyńskiego 8
– ukończył 7 klas Szkoły Powszechnej, uczeń Szkoły elektrycznej (ukończył 2 klasy), praktykant w Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych „Konstal” w Chorzowie.

Gałuszka Maksymilian ur. 13.05.1933 r. w Chorzowie, syn Augustyna i Zofii (zd. Dyrda)

– zam. Chorzów, ul. Wandy 48
– ukończył 8 klas szkoły powszechnej, uczeń Gimnazjum Przemysłowego przy hucie „Kościuszko”

Strzałkowski Stanisław ur. 30.08.1929 r.w Kromołowie (powiat zawierciański), syn Piotra urzędnika huty „Kościuszko” i Stanisławy (zd. Galińska)

– zam. Zabrze, ul. Wolności 437
– ukończył 4 klasy gimnazjum, uczeń I Kursu Liceum Chemicznego w Chorzowie

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości