Kolejna fala ataków oszustów

Kolejna fala ataków oszustów

Chorzowska Policja w ciągu kilku ostatnich godzin odebrała kilkanaście zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Na szczęście żaden z chorzowskich seniorów nie dał się nabrać.

Ostatnio działanie oszustów wygląda w następujący sposób – najpierw do osoby starszej dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i mówi, że potrzebuje pieniędzy. Nagle jednak przerywa połączenie. Po chwili dzwoni mężczyzna, który przedstawia się jako funkcjonariusz policji czy też Centralnego Biura Śledczego podając fikcyjne nazwisko i numer służbowy. Oszust próbuje przekonać rozmówcę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki i pozostawienie pieniędzy we wskazanym miejscu, które obserwuje rzekomo policja. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby metodą „na wnuczka”. W rzeczywistości osoby dzwoniące są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Wtedy pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

– Zwracamy się z apelem do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie – zachęca st. asp. Sebastian Imiołczyk, oficer prasowy chorzowskiej Policji

Jednocześnie przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy też nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa