Wyjątkowy Dzień Kobiet. Zebrali włosy dla dziewczyn po chemioterapii

Akcja salonu McHair i "Niebieskich Serc" cieszy się coraz większą popularnością.Fot.: M. Banduch

Oddawanie włosów dla dziewczynek walczących z rakiem stało się pięknym sposobem na obchodzenie dnia kobiet w Chorzowie. W tym roku chorzowianie przekażą Fundacji Rak’n’Roll prawie 4 kg warkoczy zebranych od 60 osób.

W sobotni poranek wolontariusze szczelnie wypełnili salon fryzjerski McHair przy ul. Wolności 110. Od godziny 10:00, 5 fryzjerek na co dzień pracujących w różnych salonach obcinało włosy wszystkim, którzy postanowili włączyć się do akcji. Efekt? Fantastyczne nowe wizerunki dziewczyn i prawie 4 kg warkoczy, które zostaną przekazane na rzecz Fundacji Rak’n’Roll.

Tego dnia w salonie McHair włosy obcięło nieco ponad 30 osób. Wśród nich były dziewczyny w różnym wieku, z różnych szkół, kilka osób dorosłych oraz… chłopak. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, nie można było obsłużyć wszystkich chętnych – zainteresowanie włączeniem się do akcji wyraziło 50 osób.

– Jedną z najfajniejszych rzeczy, jakie wydarzają się tego dnia jest atmosfera panująca wówczas w salonie. Wszyscy jednoczą się we wspólnym celu, cierpliwie czekają na swoją kolej i razem cieszą się z nowych, pięknych fryzur – komentuje Marzena Piotrowska, współorganizatorka akcji, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu „Niebieskie Serca” w SP nr 21

Poza osobami, które na miejscu w sobotę obcięły włosy były też takie, które przyniosły już wcześniej obcięte warkocze. Salon Mc Hair przez cały rok wspiera akcję zbierając włosy dla Fundacji. W sumie podczas akcji na Dzień Kobiet i w trakcie całorocznej zbiórki udało się zebrać warkocze od ponad 60 osób.

Akcja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W 2018 roku zebrano 3 kg, w 2019 roku już 3,5 kg. Nie wiemy jeszcze ile dokładnie ważą włosy zebrane w tym roku, jednak organizatorzy zapewniają, że rekord znów został pobity.

– Jestem pod dużym wrażeniem postawy osób które przyszły. Każdy wiedział po co i w jakim celu przychodzi. Cieszę się, że ludzie z wielkim sercem odpowiadają na naszą akcje. Jest to postawa godna naśladowania. Pamiętajmy, że dobro wraca – podsumowuje Marzena Piotrowska.

Brak włosów jest wyjątkowo przykrym doświadczeniem podczas chemioterapii. Peruka z naturalnych włosów pomaga dziewczynom przejść przez ten trudny czas i poczuć się normalnie. Takie peruki są bardzo drogie, a ich koszt jest tylko częściowo refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego akcje, jak ta organizowana przez salon McHair i „Niebieskie Serca” są bardzo ważne. Włosy zebrane w sobotę są wyjątkowo cenne – w większości pochodzą od młodych dziewczyn, nie były farbowane i zniszczone.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa