Ważny komunikat ZTM. Priorytet komunikacji miejskiej dla jadących do pracy

Tak wyglądają nowe oznakowania w transporcie publicznychFot.: M. Banduch

Od 25 marca, zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, w autobusach, tramwajach i trolejbusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących. Ograniczenia będą obowiązywać do 11 kwietnia.

Zarząd Transportu Metropolitalnego prosi, żeby w do tego czasu pasażerowie maksymalnie ograniczyli swoje podróże komunikacją miejską, tak aby mógł zapewnić bezpieczne warunki dla tych wszystkich osób, które muszą dojechać do pracy.

W ostatnich dniach ZTM odnotował na tyle duży spadek liczby podróżnych, że większość realizowanych połączeń już teraz spełnia to kryterium. Na niektórych kursach odnotowuje się zaledwie 15-20% wcześniej podróżujących. Wprowadzenie rozkładów jazdy ważnych dni robocze nieszkolne to zmniejszenie oferty o 6 proc., przy jednoczesnym spadku liczby użytkowników o kilkadziesiąt procent.

Liczba pasażerów będzie na bieżąco weryfikowana przez pracowników, którym zostało zlecone to zadanie. Na podstawie zebranych przez nich informacji oferta transportowa będzie zwiększana na tych liniach, z których aktualnie najczęściej korzystają mieszkańcy.

ZTM apeluje, aby mieszkańcy pilnie zgłaszali informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. Informacje można kancelaria@metropoliaztm.pl lub o kontakt z infolinią ZTM, która pracuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu pod nr 800 16 30 30.

Ewentualne dodatkowe zmniejszenie liczby kursów na danej linii, będą spowodowane niską frekwencją. Pozwoli to wzmocnić i zabezpieczyć linie, z których korzystają osoby, które muszą w tych dniach dojechać do pracy.

ZTM przypomina jednocześnie, że w komunikacji tramwajowej nadal obowiązywać będą w dni robocze rozkłady jazdy ważne w soboty, a w weekend nadal będą obowiązywać rozkłady jazdy ważne w niedziele. W komunikacji autobusowej nadal obowiązywać będą w dni powszednie rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne.

W związku ze stanem epidemii oraz dynamicznymi zmianami dobrze jest przed podróżą sprawdzić aktualny rozkład jazdy na stronie internetowej ZTM.

W wyniku wdrażania wielu korekt, niestety nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na wszystkich przystankach. Na najważniejszych z nich znajdują się tablice SDIP, które pokazują, za ile minut przyjedzie oczekiwany autobus lub tramwaj. Aktualną informację o odjazdach można uzyskać również dzwoniąc na bezpłatną infolinię ZTM lub korzystając z aplikacji mobilnych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa