Reklama:


Nowe obostrzenia dotyczące przemieszczania się

Nowe obostrzenia dotyczące przemieszczania się
Przestrzeń publiczna została praktycznie wyłączona z powszechnego użytku.Fot.: M. Śliwa

Godziny zakupowe „dla seniorów”, ograniczenie liczby osób w sklepach, zakaz wychodzenia dla niepełnoletnich bez osoby dorosłej i zakaz przebywania na terenach zielonych. To najważniejsze ze zmian, których większość wejdzie w życie 1 kwietnia.

Od jutra, między godziną 10:00, a 12:00 zakupy zrobią tylko osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe będą dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek. Ponadto w sklepach może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. Przykładowo, w sklepie, który dysponuje 3 kasami jednocześnie będzie mogło kupować 9 klientów. Dotyczy to zarówno małych sklepów osiedlowych jak i sklepów wielkopowierzchniowych. Podobne sytuacja będzie wyglądać na targowiskach i bazarach, z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Ponadto, od czwartku 2 kwietnia klienci będą mogli robić zakupy tylko przy użyciu jednorazowych rękawiczek.

Podobne obostrzenia dotkną placówek pocztowych, z tą różnicą, że maksymalna ilość obsługiwanych interesantów będzie równa liczbie okienek pocztowych pomnożonej przez 2. Przykładowo, jeśli w danej placówce są 2 okienka, wtedy na jej terenie mogą przebywać 4 osoby.

Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, od jutra nie będą mogły same wyjść z domu. Będzie to możliwe tylko w towarzystwie osoby dorosłej. Wiąże się z tym również wprowadzony zakaz przebywania na terenach zielonych. Ponadto wprowadzony zostaje obowiązek utrzymania minimum 2-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku będą jedynie rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia) oraz osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

– Obecnie mamy dwa scenariusze. Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza, albo będzie zła, ale możliwa do zarządzenia poprzez szereg reguł, procedur oraz kwarantanny. Te środki mają nas doprowadzić do ograniczenia zasięgu pandemii – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej

Od jutra zamknięte zostaną wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Co więcej, wymienionych usług nie będzie można realizować również w domach klientów.

Także hotele i inne miejsca noclegowe będą zamknięte. Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia. Rozporządzenie nie dotyczy ludzi będących w delegacji w ramach wykonywania obowiązków służbowych, pracowników służb medycznych oraz osób będących na kwarantannie.

Ponadto, wprowadzony zostanie obowiązek kwarantanny dla ludzi mieszkających z osobami, które zostaną objęte kwarantanną po 1 kwietnia.

Na koniec, zmiany dotkną również pracodawców, którzy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. W związku z tym stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, a pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości