Kultura w Chorzowie na trudny czas. Katalog propozycji

Kultura w Chorzowie na trudny czas. Katalog propozycji

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów informuje, że wszystkie instytucje zamknięte dla publiczności na czas walki z epidemią, prowadzą działalność online

W myśl prawdy „kultura nie jest luksusem, lecz wyrazem człowieczeństwa” wydział kultury, sportu i turystyki zachęca do korzystania z oferty, którą zamieszczamy poniżej.

– Zwłaszcza w tak trudnym momencie warto rozwijać swoje zainteresowania lub poszukać nowych dla siebie propozycji. Jednocześnie rozpoczęliśmy wspólne starania o wsparcie najbardziej w tej chwili istotnego sektora – medycznego. Szczegóły niebawem, a już teraz życzymy Państwu zdrowia i wielu pozytywnych wrażeń z przedstawionych propozycji – relacjonuje Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki w Chorzowie.

GALERIA SZTUKI MUZYCZNEJ I OBRAZU

Galeria została przystosowana do działalności online. W marcu odbyły się dwie audycje poświęcone twórczości Antonio Vivaldiego (w pierwszych dwóch dniach 3,3 tys. wyświetleń) i Barbry Streisand (w pierwszych trzech dniach 4,7 tys. wyświetleń!). W najbliższym czasie planowanych jest szereg imprez realizowanych w formie audio na żywo, premier płyt, rozmów i wywiadów z artystami w formie studia na żywo.

W kwietniu planowane są:

– audycja na żywo w formie streamingu na profil Facebook Galerii – Niezwykłe Longplaye VinylFest po godzinach

– audycja w formie streamingu na profilu Facebook Galerii, zorganizowana przez Chorzowska Galeria Jednego Obrazu wspólnie z Muzeum w Chorzowie – 21 lekcji na XXI wiek – rozdziały fascynującej książki napisanej przez Yuvala Noah-a Harari-iego, o przyszłości która dzieje się na naszych oczach – czyta Mirosław Sobczak.

– audycja na żywo w formie streamingu na profilu Facebook Galerii z udziałem Piotra Wyleżoła wraz z premierą fragmenu koncertu jego kwartetu w Galerii w grudniu ubiegłego roku.

–  audycja na żywo w formie streamingu na profilu Facebook Galerii poświęcona premierze płyty winylowej Jana Ptaszyna Wróblewskiego razem z wydawnictwem GAD Records.

Szczegóły: https://www.facebook.com/pg/GaleriaSztukiMuzycznej/about/?ref=page_internal Tel. 607 611 300

MUZEUM W CHORZOWIE

W związku z koniecznością zawieszenia tradycyjnej formy działalności, Muzeum w Chorzowie uruchomiło specjalną zakładkę „Spotkania w trudnych czasach”. Można w niej znaleźć materiały (teksty, filmy, ikonografie) dotyczące zasobów Muzeum, historii oraz sztuki opracowywane przez pracowników placówki.

http://www.muzeum.chorzow.pl/pl/410-spotkania-w-trudnych-czasach

Na swojej stronie internetowej, profilu Facebook oraz kanale YouTube Muzeum publikuje również krótkie wykłady w formie filmików pt. „U źródeł wyobraźni”, autorstwa dr. Jacka Kurka. Z charakteru interdyscyplinarne spotkania z wykorzystaniem obrazów, muzyki i słowa prowadzić mają na pogranicze nauki i sztuki.

Strona internetowa Muzeum posiada również zakładkę pt. „Lekcje muzealne online”. Dają one okazję do skupienia się na historii regionu i uzupełnienia zakresu edukacji prowadzonej w szkole. W obecnej sytuacji służyć mają temu udostępnione pomoce dydaktyczne, przeznaczone do realizacji nauki szkolnej w trybie zdalnym.

http://www.muzeum.chorzow.pl/pl/422-lekcje-muzealne-online

Na profilu Facebook Muzeum w Chorzowie można na bieżąco zapoznawać się z artykułami i działalnością Muzeum w czasie kwarantanny. W najbliższym czasie planowany jest również livestreaming  „Chorzowskiej Galerii Jednego Obrazu”.https://www.facebook.com/MuzeumwChorzowie/

Na kanale YouTube można zapoznać się z nagranymi wykładami i wydarzeniami w Muzeum w Chorzowie.

https://www.youtube.com/channel/UCT9RNV5F8QPi4uNGLQOtUpg?view_as=subscriber

http://www.muzeum.chorzow.pl/pl/

Tel. 32 241 31 04

CHORZOWSKIE CENTRUM KULTURY i STAROCHORZOWSKI DOM KULTURY

Włączając się w ogólnopolską akcję „#zostańwdomu”, Chorzowskie Centrum Kultury przygotowało multimedialną ofertę dla naszych odbiorców, opartą o najbardziej popularne i najciekawsze wydarzenia oraz działania edukacyjne, jakie realizujemy na co dzień  w naszych instytucjach. Spektakle, koncerty, warsztaty i działania artystyczne oraz spotkania live z artystami, są i będą dostępne na naszych stronach i serwisach internetowych, a także w mediach społecznościowych, gdzie mamy liczne i wierne grono odbiorców. Na stronie Chorzowskiego Centrum Kultury (www.chck.pl) w zakładce CHCK ONLINE, można w każdej chwili zobaczyć archiwalne spektakle, które udostępniliśmy. Stworzyliśmy także stronę internetową pod adresem: www.oczywisciekultura.pl, gdzie m.in. chcemy dzielić się inspirującymi przykładami kultury online.

Miejsca w Internecie:

www.chck.pl/chck-online

www.facebook.com/ChCKa/

www.youtube.com/ (kanał Chorzowskiego Centrum Kultury oraz kanał SDK Chorzów, kanał Galerii MM)

www. radio.chck.pl/

www.facebook.com/KinoGrajfka/

www.facebook.com/RadioFajka/

www.facebook.com/SDKChorzow/

www.facebook.com/Kino-za-Rogiem-Frajda-w-Chorzowie-Starym/

www.sdk.org.pl/

www.instagram.com/chorzowskie_centrum_kultury

www.instagram.com/starochorzowskidomkultury/

www.instagram.com/mm.galeria/

 www.oczywisciekultura.pl

Tel. 698 581 505

MIEJSKA GALERIA SZTUKI MM

Facebook: Galeria MM na bieżąco dodaje i udostępnia  interesujące linki. Pracownicy Galerii MM udostępniają posty dotyczące aktualnych wydarzeń kulturalnych.

Planowane wystawy online:

6.04. 17:00 – Wernisaż online:  Klaudia Lata – malarstwo, wystawa z cyklu Wiosna Młodych (wystawa online do 27 kwietnia).

Szczegóły:

www.facebook.com/GaleriaSztukiMM/

www.galeriamm.eu

Tel. 698 581 505

MUZEUM HUTNICTWA

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji) ogłosiło konkurs dla dzieci mieszkających bądź uczących się w Chorzowie na komiks o tematyce hutniczej pod nazwą: „Nie uwierzycie, co się dzieje w hucie”. Do konkursu stanąć mogą uczniowie w trzech kategoriach wiekowych, a komiks wykonać można samodzielnie bądź w zespole rodzinnym. Historyjkę, której długość przekroczyć nie może pięciu stron A4 należy przesłać na adres kontakt@muzeumhutnictwa.pl w formie zdjęcia lub skanu do 26 kwietnia 2020 r.

Szczegóły konkursy znaleźć można na profilu fejsbukowym Muzeum oraz w zakładce Muzeum Hutnictwa na stronie Muzeum w Chorzowie.

Ponadto Muzeum prezentuje swoje zasoby na profilu fejsbukowym zachęcając czytelników do dzielenia się również swoimi wspomnieniami i pamiątkami związanymi z dziedzictwem przemysłowym Chorzowa.

Tel. 32 241 31 04

MDK BATORY

W ramach akcji #zostańwdomu organizujemy projekt pn. #animatorpoleca, gdzie każdy z naszych animatorów przygotowuje film instruktażowy dla rodzin, pokazując jak można kreatywnie wspólnie spędzać czas nie wychodząc z domu.

Angażujemy rodziców do tworzenia wspólnie ze swoimi dziećmi obrazów z rzeczy, który każdy nas posiada w domu; zachęcamy rodziców do wysyłania nam zdjęć prac dzieci przez Facebook, tak aby stworzyć podsumowującą digitalną prezentację.

W każdy czwartek udostępniamy dawne nagrania z koncertów lub festiwali i wspólnie przeżywamy je nowo, wspominając te wydarzenia;.

Udostępniamy materiały nagrane przez uczestników zajęć oraz naszych instruktorów, którzy pokazują jak ćwiczą w prezentujących poznane figury i kroki taneczne.

Natomiast zajęcia istniejących już zespołów i grup prowadzone są za pomocą wideo – konferencji przez Skypa z członkami zespołów i grup.

Szczegóły: www.mdkbatory.pl

Tel. 32 246 00 60

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

Na stronie internetowej www.biblioteka.chorzow.pl.  można znaleźć informacje o spotkaniach autorskich (w sieci) i polecanych książkach. Od poniedziałku, 6 kwietnia br., MBP w Chorzowie udostępni możliwość wypożyczenia książek w formacie e-book na wskazany adres e-mailowy.

Polecamy ponadto śledzenie interesujących propozycji TEATRU ROZRYWKI na stronie:

https://www.teatr-rozrywki.pl/

Konieczna jest także aktywność fizyczna , a do niej zachęcamy z udziałem Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu. Na profilu facebook.com/MORiSchorzow/ umieszczane są codziennie, w godzinach porannych, treningi fitness.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa