Specjalny zespół Sanepidu wspiera diagnostykę koronawirusa

Specjalny zespół Sanepidu wspiera diagnostykę koronawirusa
Chorzowski Sanepid jako jeden z pierwszych zdecydował się na powołanie specjalnego zespołu wymazowego.Fot.: M. Banduch

W chorzowskim Sanepidzie działa specjalny zespół wymazowy, który pobiera próbki od osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Jego praca przyspiesza proces diagnostyki.

Zespół wymazowy składa się z kierowcy i pielęgniarki. Jest on uprawniony do pobierania wymazów z gardła od osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Zespół wyjeżdża do pacjenta w przypadku gdy wykazuje silne objawy lub miał on kontakt z osobą zakażoną. Pobranie wymazu odbywa się w miejscu przebywania chorych osób. Następnie próbka trafia do laboratorium w Katowicach, które po około 3 dniach odsyła wynik testu. Wszystko po to aby sprawniej i szybciej badać w kierunku ewentualnego wykrycia SARS-CoV-2. Ponadto praca zespołu wymazowego odciąża pracowników Pogotowia Ratunkowego.

W Chorzowie specjalny zespół wymazowy działa od 30 marca. Chorzowski sanepid jako jeden z pierwszych w regionie utworzył tego typu jednostkę. Nie umknęło to władzom województwa, które listownie zachęcają innych Prezydentów i Starostów do wsparcia działań zmierzających do powstania podobnych grup na ich terytorium.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa