Reklama:


STO LAT RUCHU (2): Niebieska eRka

STO LAT RUCHU (2): Niebieska eRka

Kontynuujemy naszą serię poświęconą stuleciu Ruchu Chorzów, w której publikujemy ciekawostki związane z klubem. Dziś kilka zdań o klubowym herbie.

„Niebieska eRka na bieli się mieni, to jest Ruchu Chorzów znak”. Początek znanej przyśpiewki kibicowskiej traktuje o klubowym herbie. Co ciekawe, choć literka „R” wpisana w zaokrąglony trójkąt jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych herbów w polskim futbolu, to nie zachowały się żadne informacje na temat jej autora.

Przed II wojną eRka nie była herbie ,osamotniona”, gdyż towarzyszyły jej także literki „K” i „S” (KS Ruch). Na bokach trójkąta widniały zaś napisy: K.S. Ruch W. Hajduki
1920. Po wojnie Wielkie Hajduki zostały przyłaczone do CHO Chorzowa, a w herbie pojawiła się nowa literka odtąd było ZKS (Związkowy KS) Ruch.

W latach 1949-1955, gdy Ruch przemianowano na Unię, doszło do całkowitej zmiany herbu. Nie był to już trójkąt, lecz miał on pięć boków. Na niebiesko-białym tle widniał napis ZS Unia. Później przywrócono pierwotny kształt, ale z napisem Unia-Ruch (bo tak przez pewien czas nazywali się „niebiescy”). Po pewnych modyfikacjach – możemy podziwiać do dziś, została zaprojektowana w 1956 roku.

Na bokach trójkąta widnieją napisy: K.S. (lewa strona), Ruch (prawa), Chorzów (dół).

Na obchody jubileuszu, klub we współpracy z polskielogo.net przygotował specjalną wersję logotypu. W wybranym projekcie zawiera się lekko odświeżony, współczesny herb klubu. Pod tarczą dodano ozdobną treść jubileuszową, odnoszącą się do skrzydeł górnośląskiego orła. Złota gwiazda symbolizująca 10 lub więcej zdobytych tytułów mistrzowskich zwyczajowo umieszczana jest nad herbem. Wkomponowanie gwiazdy w bryłę herbu podkreśla wyjątkowe osiągnięcia Ruchu w historii polskiej piłki oraz fakt, że 14 tytułów mistrzowskich przeniknęło do tożsamości klubu. 

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości