Kręgi taneczne w Parku Śląskim zostaną odnowione

Kręgi taneczne przejdą gruntowną modernizację. Odbyły się już pierwsze testy oświetlenia.Fot.: Park Śląski/Rafał Zduńczyk

Kręgi Taneczne czeka wielka przebudowa. Projekt rewitalizacji tego kultowego miejsca jest już gotowy. We wtorek, 21 kwietnia, w obecności projektanta przeprowadzono testy nowego oświetlenia.

Monopter, czyli główna kopuła Dużego Kręgu Tanecznego, odzyska biało-szarą barwę. Wszystkie elementy kamienne zostaną odrestaurowane. Betonowa posadzka, zostanie zastąpiona piaskowcem, a rzeźby trafią do renowacji. Kluczowe będzie również oświetlenie, którego dotąd tu nie było. Pojawią się nie tylko nowe słupy oświetleniowe oraz lampy ziemne, z których światło podświetli wszystkie elementy Kręgów. Monopter rozbłyśnie w ciepłych barwach, podobnie jak usytuowane tu rzeźby i balustrady.

– To będzie jeden z piękniejszych punktów na mapie Parku Śląskiego. Kręgi Taneczne zostaną odtworzone do swojej pierwotnej postaci, z tym że zagoszczą tu także oczywiście nowoczesne rozwiązania – mówi Agnieszka Bożek, Prezes Parku Śląskiego.

Drogi dojścia oraz alejki także zostaną objęte nową siecią energetyczną. Cały system oświetleniowy będzie centralnie sterowalny. W zależności od potrzeb programowane będą odpowiednio natężenie i ilość strumieni świetlnych. Projekt zakłada montaż najnowocześniejszego sprzętu ledowego. Dodatkowo cały teren zostanie objęty siecią monitoringu, czego dotąd w tym miejscu nie było.

We wtorek wieczorem, 21 kwietnia, odbyły się testy oświetleniowe Kręgów Tanecznych. Analizowano, które rozwiązania będą najkorzystniejsze i jaki rodzaj oświetlenia sprawi, że to miejsce zostanie jeszcze lepiej wyeksponowane. To już ostatni krok przed rozpoczęciem procedury przetargowej tej inwestycji.

Projekt zakłada gruntowną modernizację nie tylko samych Kręgów Tanecznych, ale również terenu przyległego, chodzi o 9-hektarowy obszar, który rozpościera się aż do dawnego toru saneczkowego.

Kręgi Taneczne nie zmienią swojego przeznaczenia. Mają być miejscem, gdzie przeprowadzane będą imprezy plenerowe jak koncerty, występy taneczne i teatralne. Zgodnie z projektem modernizację przejdzie strefa widowni. Wyremontowane zostaną wszystkie siedziska. Nowa infrastruktura techniczna ułatwi dostęp do Kręgów również osobom niepełnosprawnym.

Dodatkowo w pobliżu Kręgów zaplanowano budowę podziemnych zbiorników, w których będzie gromadziła się woda deszczowa. Ta z kolei zostanie wykorzystana do nawadniania tutejszych roślin, a tych zdecydowanie przybędzie. W otoczeniu Kręgów pojawią się nowe nasadzenia krzewów i kwiatów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa