Wciąż jeździmy za szybko. Nowe siły policji w walce z piratami drogowymi

Wciąż jeździmy za szybko. Nowe siły policji w walce z piratami drogowymi

Stan epidemii przełożył się na zmniejszenie natężenia ruchu oraz ogólny spadek zdarzeń drogowych. Niestety nie miało to wpływu na liczbę wypadków śmiertelnych.

Na śląskich drogach do 23 kwietnia 2020 doszło już do tej samej liczby wypadków śmiertelnych, co w ciągu całego kwietnia 2019 roku. Znacząco wzrosła także liczba praw jazdy zatrzymanych za przekroczenie prędkości. Zdecydowana większość zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym nastąpiła na skutek uderzenia pojazdu w przeszkodę (barierę energochłonną, drzewo, budynek), a nie jak to mam miejsce w przypadku dużego natężenia ruchu, wskutek zderzenia się pojazdów. Powód pozostaje ten sam – kierowcy jechali zbyt szybko. Aby zatrzymać kierowców z „ciężką nogą”, zanim spowodują wypadek, do policyjnej specgrupy SPEED dołączyli kolejni policjanci, a liczba patroli drogowych została zwiększona.

O tym, że jeździmy szybciej, świadczą liczby: w tym miesiącu tylko do 23 kwietniu zatrzymanych zostało 267 praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h. W całym kwietniu ubiegłego roku tego typu przypadków było 140. Policjanci grupy SPEED stanowią ok. 5% ogółu policjantów ruchu drogowego. Pomimo tego w marcu 2020 zatrzymali prawie połowę spośród wszystkich praw jazdy zatrzymanych za wspomniane niestosowanie się do obowiązujących limitów prędkości. Wynika to z charakteru zadań ich służby – policjanci z grupy SPEED zwalczają agresywne i niebezpieczne zachowania na drogach, a jednym z jego przejawów jest znaczne przekraczanie prędkości, które może być zagrożeniem dla innych. Do grupy SPEED dołączą mundurowi z drogówki komendy wojewódzkiej.

– Apelujemy o zdrowy rozsądek na drodze – to właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną niebezpiecznych, a często tragicznych wypadków drogowych – proszą policjanci z chorzowskiego garnizonu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości