Reklama:


Poznaj tradycje stanu hutniczego oraz… sekret Majstra Piecowego z Królewskiej Huty

Poznaj tradycje stanu hutniczego oraz… sekret Majstra Piecowego z Królewskiej Huty
Dworzec w Królewskiej Hucie.Fot.: Muzeum Hutnictwa

Jak wyglądało życie codzienne dawnych hutników? Jaka była ich duchowość? Jaki sekret skrywał Majster Piecowy z Królewskiej Huty? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z tradycjami ludzi ognia można znaleźć w filmie opublikowanym przez Muzeum Hutnictwa.

Z okazji święta Floriana, patrona stanu hutniczego Muzeum Hutnictwa opublikowało film, w którym Grzegorza Płonka, muzyk, publicysta i popularyzator śląskiej kultury opowiada o życiu i pracy hutników. Grzegorz Płonka wykonuje również kilka tradycyjnych pieśni hutniczych m.in.: o Majstrze Piecowym z Królewskiej Huty.

Dzisiej Święto Floriana!

Z okazji Święta Ludzi Ognia poprosiliśmy niezrównanego Grzegorza Płonkę – muzyka, wokalistę, publicystę i popularyzatora śląskiej kultury o opracowanie dla nas tradycyjnych pieśni hutniczych, opisujących życie duchowe, pracę zawodową oraz … życie towarzyskie 🙂 Nagranie dedykujemy dziś wszystkim pracownikom – byłym i obecnym – hut i innych zakładów, którzy zajmują się tym "szlachetnym dziełem żelaznym" i mistyczną pracą transformacji minerałów w żelazo.Posłuchajcie sami o "Majstrze Piecowym z Królewskiej Huty" i nie tylko.

Opublikowany przez Muzeum Hutnictwa Poniedziałek, 4 maja 2020

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości