Reklama:


Rondo Jana Pawła II, ul. Konwaliowa i skwer Matki Teresy. Gdzie powstały?

Rondo Jana Pawła II, ul. Konwaliowa i skwer Matki Teresy. Gdzie powstały?
Rondo św. Jana Pawła IIfot.: Mariusz Banduch

Podczas XXII sesji Rady Miasta, radni podjęli uchwały o nadaniu nowych nazw ulicom, skwerom i rondu w Chorzowie. Powstał Skwer 100-lecia Powstań Śląskich, rondo Jana Pawła II, skwer św. Matki Teresy z Kalkuty, ulica Owocowa i Konwaliowa.

Skwer Stulecia Powstań Śląskich to miejsce w Parku Śląskim przed głównym wejściem do zoo.

Skwer 100-lecia Powstań Śląskich

W uzasadnieniu uchwały można przeczytać: „W województwie śląskim trwają obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Zarząd Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku S.A. w 2019 roku wystąpił z inicjatywą nadania nazwy Aleja Powstań Śląskich na terenie Parku. W 2020 roku, w rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego, Zarząd Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku S.A. proponuje nadanie nazwy skwerowi znajdującemu się przy Promenadzie gen. J. Ziętka „Skwer 100-lecia Powstań Śląskich.”

Za uchwałą głosowali wszyscy głosujący radni. W sumie 18.

Rondo Jana Pawła II powstało u zbiegu ulic Floriańskiej i Filarowej. Z inicjatywą nadania nazwy rondu wyszło Stowarzyszenie Miłośników Chorzowa.

Rondo św. Jana Pawła II

„W naszym mieście mamy obecnie dwie szkoły podstawowe im. Jana Pawła II tj. Szkoła Podstawowa nr 17 przy ul. Łagiewnickiej oraz Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Sportowej (dawne Gimnazjum nr 2). Mniemamy, że upamiętnienie w ten sposób Wielkiego Papieża – Polaka znajdzie uznanie wśród włodarzy miasta i jego mieszkańców ” – napisano w uzasadnieniu.

Za uchwałą głosowało 17 radnych, 1 wstrzymał się od głosu, a 1 był przeciw.

Skwer św. Matki Teresy z Kalkuty powstał u zbiegu ulic Siemianowickiej i Kasprowicza.

Skwer Św. Matki Teresy z Kalkuty

Wnioskował o nadanie tej nazwy mieszkaniec Chorzowa, Romuald Potępa. Argumentował, że „Św. Matka Teresa odwiedziła Chorzów 6 czerwca 1986 roku, co było wielkim wydarzeniem i zaszczytem dla naszego miasta.”

W głosowaniu 18 radnych było za, 2 przeciw.

Ulica Konwaliowa powstała nieopodal ul. Siemianowickiej, w rejonie nowopowstających domów jednorodzinnych.

Ul. Konwaliowa

Jak napisano w uzasadnieniu, proponowana nazwa jest spójna z sąsiadującymi ulicami: Jaśminową, Jałowcową, Malinową, Topolową, których to nazwy zostały zaczerpnięte od nazw gatunków roślin.

W głosowaniu wszyscy radni byli za (18 radnych).

Ulica Owocowa to nazwa nowej drogi, która tworzy się obecnie w bliskim sąsiedztwie Parku Amelung.

Ul. Owocowa

„Rozpoczęły się prace zmierzające do powstania zabudowy mieszkaniowej. Projektowane są zarówno budynki jednorodzinne, jak i wielorodzinne. W związku z powyższym koniecznym staje się nadanie nazwy drodze wewnętrznej stanowiącej dojazd do projektowanych tym rejonie obiektów celem regulacji systemu adresowego dla nowopowstającego osiedla.

Proponowana nazwa: ulica Owocowa nawiązuje do Rodzinnych Ogrodów Działkowych, sąsiadujących z drogą wewnętrzną, jest nazwą neutralną i w przypadku konieczności nazwania kolejnych ulic w tym rejonie daje szeroki wybór nazw do niej pasujących ” – napisano w uzasadnieniu.

W głosowaniu wszyscy radni byli za (17 radnych).

Szczegółowe informacje o podjętych uchwałach w czasie XXII sesji Rady Miasta dostępne są tutaj. Sesja odbyła się w trybie częściowo zdalnym 30 kwietnia.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości