Reklama:


Konsolidacja kredytów- kiedy jest ostatnią deską ratunku

Konsolidacja kredytów- kiedy jest ostatnią deską ratunku

Konsolidacja kredytów to jeden ze sposobów na wyjście ze spirali zadłużenia, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Kiedy jest ostatnią deską ratunku?

Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

Konsolidacja kredytów to produkt finansowy, który polega na połączeniu wszystkich dotychczas zaciągniętych zobowiązań w jedno. W praktyce oznacza to, że decydując się na konsolidację kredytów, mamy nowy kredyt, z jedną ratą i z nowym harmonogramem spłaty. Miesięczna rata jest niższa niż suma rat, które do tej pory płaciliśmy. Co więcej, czas kredytowania ulega zmianie. Może zostać on wydłużony nawet o kilkadziesiąt miesięcy. Dzięki takiemu rozłożeniu w czasie i niższej racie jesteśmy w stanie spłacać należność w terminie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów za nieterminowe regulowanie zadłużenia. Konsolidacja kredytów cechuje się:

•             Szybką decyzją,

•             Uproszczoną procedurą,

•             Formalnościami ograniczonymi do minimum,

•             Niższą rata,

•             Wydłużonym okresem kredytowania.

Konsolidacja kredytów – kiedy jest ostatnią deską ratunku?

Mnogość atrakcyjnych ofert instytucji pozabankowych i bankowych sprawia, że zaciągnięcie kredytu czy pożyczki jest banalne. Wiele firm pożyczkowych umożliwia wzięcie pożyczki tylko na podstawie dowodu, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób bez historii kredytowej lub ze złą historią. Niestety w niektórych przypadkach zamiast jednej pożyczki, bierze się kilka, co prowadzi do spirali zadłużenia. Okazuje się, że dług jest tak duży, że nie ma możliwości spłacenia go w terminie. W takiej sytuacji warto skorzystać z konsolidacji kredytów, która często okazuje się ostatnią deską ratunku.

Decydując się na ten produkt finansowy, zmniejszamy ratę i wydłużamy okres kredytowania, który najczęściej jest przyczyną rosnącego długu. Zobowiązanie rozciągnięte w czasie jest o wiele łatwiejsze do spłaty. Taka opcja będzie dobrym rozwiązaniem szczególnie dla tych osób, które znajdują się w pętli chwilówek. Chwilówki mają okres spłaty, zazwyczaj 30 dni, a nieterminowa spłata generuje bardzo wysokie koszty. Lepiej odłożyć ją w czasie. Dzięki temu nie nadwyrężymy domowego budżetu i będziemy mogli poprawić płynność finansową. Decyzję o kredycie konsolidacyjnym należy jednak bardzo dobrze przemyśleć.

Kredyt konsolidacyjny – na co zwrócić uwagę?

Konsolidacja kredytów często bywa ostatnią deską ratunku dla tych, którzy znaleźli się w spirali zadłużenia. Jednak nie wolno podejmować decyzji zbyt pochopnie. Zanim ostatecznie wybierzemy ofertę, należy wziąć pod uwagę:

•             Wysokość raty – powinna być mniejsza niż suma dotychczas płaconych. Wyższa jest tylko wtedy, gdy zmniejszymy do maksimum okres kredytowania,

•             Okres kredytowania – mamy możliwość wydłużyć spłatę nawet o kilkadziesiąt miesięcy. Niestety wiąże się to z wyższą całkowitą kwotą kredytu.

•             Prowizja – czyli koszt, jaki pobierają instytucje w zamian za udzielenie kredytu,

•             Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – to podstawowy parametr, który określa całkowity koszt kredytu,

•             Dodatkowe koszty – m.in. za nieterminową spłatę.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości