Wracają fryzjerzy i kosmetyczki. Co nowego od poniedziałku?

Wracają fryzjerzy i kosmetyczki. Co nowego od poniedziałku?

Rząd ogłosił kolejne zmiany w obowiązujących przepisach. 18 maja otwarte zostaną m.in.: salony fryzjerskie i kosmetyczne. Zmienią się również restrykcje dotyczące lokali gastronomicznych i infrastruktury sportowej.

Usługi

Od 18 maja znów będziemy mogli korzystać z usług salonów fryzjerskich i kosmetycznych, przy zachowaniu specjalnych procedur epidemicznych. Trzeba będzie umawiać się na godzinę, gdyż wprowadzone zostaną limity osób mogących jednocześnie przebywać w salonie. Właściciele salonów zobowiązani będą do sporządzania protokołów dezynfekcji po każdym kliencie, a także przestrzegania procedur postępowania po wyjściu klienta. Pracownicy będą zobowiązani także do używania ręczników jednorazowych.

Gastronomia

W przyszły poniedziałek otwarte zostaną również lokale gastronomiczne. W restauracjach obowiązywać będzie limit klientów – 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Ponadto nadal trzeba będzie zachować odstęp – minimum 2 metry pomiędzy stolikami. W ogródkach restauracyjnych klienci nie będą musieli nosić maseczek i rękawiczek. Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczyć będzie tylko kucharzy i obsługi lokalu. Otwarte będą także restauracje w centrach handlowych.

Transport

Zmiany nastąpią również w transporcie publicznym. Pasażerowie będą mogli zająć 30% wszystkich miejsc (siedzących i stojących) w środkach komunikacji miejskiej. Ta zasada nie jest jednak obligatoryjna – przewoźnicy sami zdecydują, czy przechodzą na nowe zasady, czy zostają przy starych.

Sport

Są też dobre wiadomości dla sportowców. Od 18 maja z otwartej infrastruktury sportowej będzie mogło jednocześnie korzystać 14 zawodników i dwóch trenerów. Zmiany dotyczą również sportów halowych. Od przyszłego tygodnia na salach o wielkości do 300 metrów kwadratowych w tym samym momencie będzie mogło przebywać 12 zawodników i trener. Na salach do 800 m kw. – 16 zawodników i dwóch trenerów. Sale do 1000 metrów kwadratowych będą mogły przyjąć jednocześnie 24 zawodników i dwóch trenerów, a powyżej 1000 metrów kwadratowych – 32 zawodników i trzech trenerów.

Kultura

Zmiany pojawią się również w kulturze. Rząd zezwolił na wznowienie działalności kin plenerowych. Do pracy na plany zdjęciowe lub na próby w salach będą mogli wrócić aktorzy – z uwzględnieniem restrykcji sanitarnych. Dla artystów do nagrań otwarte zostaną również studia i instytucje kultury.

Edukacja

18 maja do nauki wrócą uczniowie szkół policealnych. Tydzień później, 25 maja, mają być uruchomione dodatkowe zajęcia opiekuńcze dla dzieci w klasach 1-3. Tego samego dnia do szkół powrócą ósmoklasiści oraz maturzyści, którzy będą potrzebować konsultacji z nauczycielami przed egzaminami. O tym, czy dzieci skorzystają z zajęć opiekuńczych zadecydują rodzice i opiekunowie. Ci, którzy zatrzymają dzieci w domach nadal będą mogli pobierać zasiłek opiekuńczy. Wszyscy uczniowie wrócą do szkół 1 czerwca.

Religia

Od najbliższej niedzieli 17 maja zwiększona zostanie liczba osób mogących brać udział w uroczystościach religijnych. Podczas obrzędów na jednego uczestnika musi przypadać 10 metrów kwadratowych, czyli o 5 mniej niż zakładał dotychczasowy limit.

Wedle zapowiedzi rządu, kolejny etap zmian przewiduje otwarcie solariów, salonów masaży, siłowni i klubów fitness. W tym czasie otwarte mają zostać także teatry i kina.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa