Ludzie będą bohaterami nowego miejsca. Rusza projekt „Mów mi huto”

Ludzie będą bohaterami nowego miejsca. Rusza projekt „Mów mi huto”

Muzeum Hutnictwa prosi byłych hutników i hutniczki, aby opowiedzieli swoje historie związane z ich pracą. Opowieści pracowników mają być ważnym elementem powstającego muzeum.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zostanie udostępnione dla zwiedzających w przyszłym roku. Jego centrum, a zarazem miejscem wystawy stałej, będzie odnowiony budynek elektrowni dawnej Huty Królewskiej/Kościuszko. Poza maszynami, zdjęciami, pamiątkami, znajdą się tam także filmy, w których byli hutnicy i hutniczki opowiedzą o swoim fachu.

-Tylko poprzez stworzenie możliwości realnego udziału byłych pracowników hut przygotowywana w Muzeum wystawa może być prawdziwa i wiarygodna dla naszych mieszkańców. Uważam, że to doskonały sposób, aby upamiętnić rolę jaką dziesiątki tysięcy hutników odegrały w tworzeniu Chorzowa jaki znamy. Potencjalni bohaterowie wystawy żyją wokół nas. Wierzę, że niejeden z mieszkańców zechce wziąć udział w tym przedsięwzięciu, bo Muzeum Hutnictwa ma być w pierwszej kolejności dla chorzowian i o Chorzowie – mówi Wiesław Ciężkowski, pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta.

Muzeum Hutnictwa ruszyło z nowym projektem „Mów mi huto”. Szuka osób, które chcą podzielić się przed kamerą swoimi wspomnieniami o pracy w hutach Chorzowa lub miast sąsiednich. Zgłoszenia przyjmowane będą od 26 maja do 30 czerwca 2020 roku poprzez formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej Muzeum w zakładce „muzeum-hutnictwa”) i dostarczony za pomocą poczty tradycyjnej, elektronicznej lub osobiście do Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25 (tymczasowa siedziba Muzeum Hutnictwa). Następnie planowane jest sfilmowanie wywiadów i nagranie wypowiedzi audio. Każdy z uczestników będzie miał możliwość akceptacji powstałego materiału.

– Zależy nam na osobach, które czują bezinteresowną potrzebę podzielenia się swoimi wspomnieniami. Każda taka osoba stanie się współtwórcą wystawy stałej. Będzie też miała przywilej świętowania specjalnych chwil wieńczących prace nad dziełem. Spotkamy się podczas uroczystego otwarcia naszego muzeum. Każda z nagranych osób będzie bohaterem tego dnia. Jestem pewien, że uroczystość inauguracji stanie się dla nas wszystkich niezapomnianym przeżyciem – podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji).

Szczegóły projektu i niezbędne dokumenty zamieszczono na stronie chorzowskiego Muzeum, w zakładce „muzeum-hutnictwa”. W razie pytań można kontaktować się telefonicznie pod numerem 32 241 31 04 w. 107 lub 507 723 213 (czynne po poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30) lub mailowo pod adresem kontakt@muzeumhutnictwa.pl

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa