Puchar króla Maroka i piłka Gerarda Cieślika. Wystawa o Ruchu otwarta

Od dziś w chorzowskim Muzeum oglądać można jubileuszową wystawę na 100-lecie Ruchu. Zwiedzający znajdą na ekspozycji wiele ciekawostek m.in.: koszulkę meczową z lat 30-tych, kolekcję zagranicznych proporców oraz piłkę wykonaną przez Gerarda Cieślika.

Wystawa, na którą składa się ponad 80 eksponatów podzielona została na 2 segmenty. Pierwsza sala stylizowana jest na boisko piłkarskie, a druga na szatnię. W trakcie zwiedzania można poznać historię klubu i prześledzić jego zmienne losy na przestrzeni dekadach.

– Chcieliśmy zachować balans między faktami historycznymi, a ciekawostkami atrakcyjnymi dla kibiców. Udało nam się również pokazać, że Ruch Chorzów to klub światowy, w tym sensie, że wyciągał ludzi z mniejszych miejscowości w wielki świat – komentuje Piotr Zając, pracownik Muzeum w Chorzowie.

Stowarzyszenie Wielki Ruch udostępniło na wystawę m.in.: dokumenty założycielskie klubu i wiele cennych protokołów z okresu międzywojennego. Klub przekazał kolekcję proporców, a także kilkanaście pucharów i innych dokumentów.

– Praca nad przygotowaniem wystawy była dla mnie ciekawym przeżyciem. Wiele satysfakcji przyniosło mi zbieranie materiałów oraz spotkania z ciekawymi osobami związanymi z klubem – opowiada Sławomir Kałuża, kurator wystawy.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do piątku między godziną 11:30, a 14:00. Ekspozycja dotycząca 100-lecia Ruchu Chorzów będzie otwarta do 31 sierpnia bieżącego roku.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości