Reklama:


Ekologia od małego. Pierwszoklasiści zmieniają miasto

Grupa KOSZ po akcjach terenowych.Fot.: SP nr 15 w Chorzowie/facebook.com

KOSZ, czyli Kolektyw Odpady Sumiennie Zbierający to uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Chorzowie, którzy za namową wychowawczyni, Agaty Nowak, zmieniają swoje najbliższe otoczenie. Ich zaangażowanie w ekologię zaowocowało wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie.

Realizacja projektu porządkowania otoczenia rozpoczęła się od zajęć, warsztatów, rozmów teoretycznych wprowadzających w temat ekologii i nadmiaru śmieci. Dzieci wykazały duże zainteresowanie pomysłem sprzątania okolicy szkoły i szybko zaangażowały się w akcję.

– Już w październiku zaczęliśmy wychodzić, praktycznie codziennie, gdy pozwalała na to pogoda, przed budynek szkoły zaopatrzeni w worki, rękawiczki ochronne i kredę. Zbieraliśmy śmieci zalegające na chodnikach, trawnikach, a nawet w głębokich zaroślach. Po segregacji wrzucaliśmy je do właściwych pojemników – opowiada Agata Nowak, wychowawczyni klasy i pomysłodawczyni akcji.

Wszędzie, gdzie grupa prowadziła swoje działania zostawiała nie tylko czyste otoczenie, ale także inny ślad swojej obecności – napis TU BYŁ KOSZ! Wzbudziło to zainteresowanie innych uczniów i przechodniów mijających szkołę.

– Zaczęły się pytania, kto lub co to jest ten KOSZ, co robi itd. Sukces!  W końcu jednym z naszych założeń było, żeby inni nas dostrzegli, żeby wzrastała świadomość społeczna dotycząca zaśmiecenia miasta. Niektóre spośród osób zainteresowanych KOSZEM włączyły się do akcji i nawet samotnie chodząc po ulicach miasta podnosiły śmieci z ziemi – komentuje Agata Nowak.

Zaangażowanie klasy i wychowawczyni nie zakończyło się na kilku wyjściach i zebraniu śmieci. Grupa szybko zaczęła poszerzać swoją aktywność. W ramach akcji napisali prośbę do wydziału Usług Komunalnych i Ekologii w Urzędzie Miasta, dzięki której na terenie szkoły stanęły dwa nowe kosze na śmieci. Agata Nowak opisała działania grupy i zgłosiła ją do ogólnopolskiego konkursu wydawnictwa Nowa Era pt. „Projektanci Edukacji”. W styczniu przyszła wiadomość, że decyzją jury wygrali I etap konkursu.

– Głównym celem tych działań jest kształtowanie postaw ekologicznych wśród uczniów, ich rodziców oraz okolicznych mieszkańców. Pierwszym efektem widocznym  gołym okiem tu i teraz są czyste ulice rejonu szkoły oraz cały jej teren. Dodatkowo wierzymy w efekty, które zrodzą się w uczniach w przyszłości. Sprzątanie na ulicach, na których mieszkają uczniowie może wzmocnić efekt akcji – uczeń być może dwa razy się zastanowi zanim następnym razem wyrzuci na ulicę czy trawę jakiś śmieć na wzór japońskich uczniów, którzy w szkołach sami sprzątają, dzięki czemu w efekcie bardziej szanują swoją pracę i porządek – tłumaczy Agata Nowak.

Pandemia koronawirusa tylko częściowo pokrzyżowała plany KOSZA. Działania grupy zostały „podzielone” na 22 mniejsze akcje, czyli indywidualne aktywności. Każdy z uczniów zbierał śmieci podczas spacerów z rodziną, a efektami dzielili się ze sobą na szkolnej platformie. Ponadto, grupa nagrała piosenkę promującą ich działania.

Akcja KOSZ działa zdalnie!Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa także działanie KOSZa jest ograniczone, ale wciąż obecne.Uczniowie 1a jeszcze przed zamknięciem szkoły mieli wystąpić podczas konferencji naukowej dla dzieci i młodzieży w Chorzowskim Centrum Kultury i zaprezentować akcję KOSZ. Konferencja została odwołana, ale to, czego się nauczyliśmy i co przygotowaliśmy, zostało w nas. I teraz postanowiliśmy się tym z Wami podzielić.Przygotowaliśmy nagranie piosenki promującej akcję KOSZ. Zachęcamy do słuchania i wspólnego śpiewania. Mamy nadzieję, że tym działaniem zachęcimy Was do postaw ekologicznych i dbania o czystość naszego miasta.Przypominamy, że projekt KOSZ został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie wydawnictwa Nowa Era "Projektanci edukacji" i bierze udział w II etapie konkursu. Będziemy działać ekologicznie w sposób zdalny i dbać o zbieranie odpadów tam, gdzie możemy obecnie się przemieszczać.Jeszcze raz dziękuję Uczniom i Rodzicom za ogromne zaangażowanie w akcję KOSZ i w nagranie piosenki!Agata Nowak

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa nr 15 im. Konstantego Wolnego w Chorzowie Poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Piosenkę „Akcja KOSZ” każdy z uczniów wykonał w swoim domu, nagrał się z pomocą rodziców/opiekunów i po zmontowaniu przez wychowawczynię powstał klip akcji KOSZ, który w dzień Ziemi (22 kwietnia 2020) został opublikowany na stronie internetowej szkoły. Ponadto grupa KOSZ z tej samej okazji zorganizowała konkurs na komiks o tematyce ekologicznej. Grupa nie zwolniła tempa i trzy tygodnie później, z okazji Dnia Bez Śmiecia wykonała plakaty zachęcające do dbania o czystość w okolicy i rozwiesiła je na tablicach ogłoszeń w swoich budynkach mieszkalnych.

– Praca na odległość, bez patrzącego na ręce nauczyciela wzbudziła w uczniach prawdziwą postawę odpowiedzialności za swoje działanie. Poczuli, że akcja KOSZ zależy od nich osobiście, a nie od całej klasy. W czasie realizacji projektu w postaci 22 mniejszych akcji, nikt nie mógł się za nikim schować i udawać, że coś robi. Te indywidualne, samodzielne działania dają pewność, że każdy z uczniów, biorący udział w projekcie doskonale zna jego założenia, rozumie je i wprowadza w życie – zapewnia Agata Nowak.

W poniedziałek 15 czerwca przyszła nagroda za zaangażowanie i potwierdzenie, że grupa robi coś ważnego. Spośród 121 projektów realizowanych w II etapie konkursu Nowej Ery, decyzją jury wybrano sześć najlepszych w różnych kategoriach. Wśród laureatów są 3 szkoły podstawowe i 3 placówki ponadpodstawowe z Pszczyny, Krakowa, Poznania, Koła i … z Chorzowa. Projekt KOSZ otrzymał złoty grant w kategorii „Prezentujemy projekt”.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości