W najbliższą niedzielę wybory prezydenckie. Kilka zmian w Chorzowie

W najbliższą niedzielę wybory prezydenckie. Kilka zmian w Chorzowie

28 czerwca odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W Chorzowie uprawnionych do głosowania jest 80 927 wyborców.
Głos będzie można oddać w 63 obwodowych komisjach wyborczych.

Osoby, które do 16 czerwca zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego, otrzymają pakiety wyborcze.

– W Chorzowie wydano 520 pakietów do głosowania korespondencyjnego – informuje Kamil Nowak, rzecznik Urzędu Miasta.

Komisje w lokalach wyborczych, według nowych przepisów muszą składać się z minimum trzech osób. Ze względów epidemiologicznych, w zamkniętych obwodach głosowania, czyli między innymi w domach opieki społecznej, w komisjach zasiądą zgłoszeni pracownicy tych placówek.

Trzy obwodowe komisje wyborcze będą gdzie indziej niż dotychczas. Obwód numer 28, obejmujący ulice znajdujące się na zboczach Góry Redena, zostanie przeniesiony z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych do Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7.

Obwody nr 32 i 33, obejmujące ulice znajdujące się na Klimzowcu, zostaną przeniesione z Klubu Pokolenie do Przedszkola nr 18 przy ul. Gałeczki 17.

– Do lokali wyborczych powinno się wchodzić w maseczkach. Zachęcamy również do przyjścia z własnym długopisem z niebieskim wkładem. Komisje będą dysponowały, jak dotychczas, swoimi długopisami i jeśli ktoś zdecyduje się na ich użycie, to warto aby zrobił to w rękawiczkach ochronnych. Wszystko w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem – dodaje rzecznik Urzędu Miasta w Chorzowie.

W wyborach na prezydenta RP kandyduje w tym roku jedenastu kandydatów. Głos można oddać na:

Roberta Biedronia, kandydata Lewicy (lat 44, wykształcenie wyższe politologiczne, poseł do Parlamentu Europejskiego, zamieszkały w Warszawie, członek Wiosny Roberta Biedronia)

Krzysztofa Bosaka, kandydata Konfederacji (lat 37, wykształcenie średnie, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Warszawie, członek Konfederacji Wolność i Niepodległość)

Andrzeja Dudę (lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej)

Szymona Hołownię, kandydata bezpartyjnego (lat 43, wykształcenie średnie, wykonujący zawód publicysty, miejsce pracy: własna działalność gospodarcza, zamieszkały w Otwocku, nie należy do partii politycznej)

Marka Jakubiaka, kandydata Federacji dla Rzeczpospolitej (lat 61, wykształcenie średnie, wykonujący zawód menadżera, miejsce pracy: Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej)

Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydata PSL (lat 38, wykształcenie wyższe medyczne, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego)

Mirosława Piotrowskiego, kandydata Ruchu Prawdziwa Europa (lat 54, wykształcenie wyższe historyczne, wykonujący zawód nauczyciela akademickiego, miejsce pracy: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, zamieszkały w Lublinie, członek Ruchu Prawdziwej Europy – Europa Christi)

Pawła Tanajno, kandydata bezpartyjnego (lat 44, wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania, wykonujący zawód przedsiębiorcy, miejsce pracy: IAM4U.pl Sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej)

Rafała Trzaskowskiego, kandydata PO (lat 48, wykształcenie wyższe politologiczne, wykonujący zawód pracownika samorządowego, miejsce pracy: Urząd m.st. Warszawy, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP

Waldemara Witkowskiego (lat 66, wykształcenie wyższe, wykonujący zawód zarządcy, miejsce pracy: Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Hipolita Cegielskiego, zamieszkały w Poznaniu, członek Unii Pracy)

Stanisława Żółtka, kandydata Kongresu Nowej Prawicy (lat 64, wykształcenie średnie, miejsce pracy: własna działalność, zamieszkały w Krakowie, członek Kongresu Nowej Prawicy oraz Polexitu)

O tym, w jaki sposób oddać głos w wyborach, mówi film przygotowany przez Państwową Komisję Wyborczą:

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa