Tour de Pologne wystartuje z Chorzowa. Symboliczna data

Tour de Pologne wystartuje z Chorzowa. Symboliczna data
Tak było przed rokiem. 5 sierpnia 2019 r. kolarze ruszyli ze Stadionu Śląskiego na trasę trzeciego etapu Tour de PologneFot. Marcin Bulanda

5 sierpnia na Stadionie Śląskim rozpocznie się Tour de Pologne, największy wyścig kolarski w Polsce. Zawodnicy upamiętnią Belga Bjorga Lambrechta, który 5 sierpnia 2019 r. zmarł po wypadku na trasie TdP.

Tour de Pologne będzie pierwszym etapowym wyścigiem w cyklu World Tour (najwyższa kategoria) po przerwie spowodowanej pandemią. Tegoroczna edycja będzie mieć nieco okrojony format.

Po pierwsze, TdP odbędzie się bez publiczności, a także stref kibica. Po drugie, wyścig został skrócony do pięciu etapów (w poprzednich latach 6-7). Dyrektor wyścigu Czesław Lang zdecydował się także na zmianę miejsca startu. Ostatnio kolarze rozpoczynali rywalizację w Krakowie, tym razem miejscem startu będzie Chorzów.

Wyścig rozpocznie się na Stadionie Śląskim, 5 sierpnia. To symboliczna data. 5 sierpnia 2019 r. trzeci etap Tour de Pologne (z Chorzowa do Zabrza) także rozpoczynał się w „Kotle czarownic”. Jeden z kolarzy, 22-letni Bjorg Lambrecht miał wypadek, który okazał się tragiczny w skutkach. Belg zmarł w szpitalu w Rybniku.

Peleton upamiętni Lambrechta w rocznicę jego śmierci. – W związku z epidemią koronawirusa było wiele możliwości przesunięcia naszego wyścigu w kalendarzu, ale tak się złożyło, że wystartujemy 5 sierpnia i właśnie w Chorzowie. To chyba przeznaczenie – powiedział Czesław Lang cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Gwiazdy kolarstwa – w tegorocznym wyścigu zobaczymy m.in. brązowego medalistę olimpijskiego Rafała Majkę czy aktualnego mistrza świata Duńczyka Madsa Pedersena – po raz szósty z rzędu zawitają do Chorzowa. Początkowo w naszym mieście zawodnicy walczyli o punkty na lotnej premii. W dwóch ostatnich edycjach na Stadionie Śląskim odbywał się start etapu. Nigdy jednak nie był to start całego wyścigu.

Szczegółowa trasa 77. Tour de Pologne zostanie zaprezentowana 1 lipca.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości