Edukacyjno-artystyczny projekt Muzeum Hutnictwa o Chorzowie

Edukacyjno-artystyczny projekt Muzeum Hutnictwa o Chorzowie

„Wszystkie Kolory Historii” to projekt edukacyjno-artystyczny dla chorzowian realizowany przez Muzeum Hutnictwa (w organizacji) oraz Muzeum w Chorzowie. Akcja potrwa od 18 lipca do 29 sierpnia.

– Miasto i jego dzieje stają się pretekstem do działań twórczych, które w atrakcyjny sposób pozwolą mieszkańcom przybliżyć im wiedzę na temat swojej małej ojczyzny. Aktywności podzielone zostały na bloki tematyczne oznaczone kolorami, będącymi oficjalnymi barwami miasta – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Czym będą kolorowe bloki? Ścieżka żółta to aktywności na wolnym powietrzu, wychodzące w miasto. Ścieżka czarna poruszy wątki związane z historią i pamięcią. Kolor czerwony dedykowany będzie zagadnieniom związanym z hutnictwem, a niebieski tematom sportowym.

Inauguracja projektu zostanie połączona z drugą edycją akcji „Ruszmy na Rynek”. Wszystkie Kolory Historii rozpoczną się od gry terenowej „W krainie wygasłych wulkanów”. Punkt rejestracji uczestników i start gry będzie na rynku od godziny 11:00. W trakcie wydarzenia organizatorzy będą zbierać pamiątki hutnicze, które staną się elementem ekspozycji w Muzeum Hutnictwa.

– Czekamy na przedmioty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców i ich bliskich. Interesują nas również przedmioty codziennego użytku, odznaczenia, fotografie, pamiętniki, dokumenty, prasa, a także elementy ubioru robotniczego, narzędzia czy małogabarytowe zabytkowe urządzenia – informuje Muzeum Hutnictwa.

Otrzymane pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na przyszłą wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną odpowiednio zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych. Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Zbiórka realizowana będzie w dniu 18 lipca oraz 29 sierpnia 2020 r. w godzinach 12-18:00. Stanowisko ulokowane zostanie w pobliżu pawilonu A na chorzowskim rynku.

– Prosimy kontaktować się z nami pod numerem telefonu: 32 241-31-04 w. 107, 507 723 213 lub e-mailem: kontakt@muzeumhutnictwa.pl. W uzasadnionych przypadkach upoważniony pracownik Muzeum może osobiście pojawić się u darczyńcy w celu odebrania ofiarowanego przedmiotu – informują organizatorzy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa