Reklama:


Dlaczego warto skorzystać z wizy ESTA do USA?

Czasy, w których na długo przed udaniem się do Stanów Zjednoczonych musieliśmy najpierw ubiegać się o wizę, a potem dostać ją (po spełnieniu wielu rozmaitych formalności i uiszczeniu właściwej opłaty) minęły i choć stało się to zaledwie kilka miesięcy temu, o wizie możemy już za pomnieć. Wszystko ze względu na włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program), który zniwelował konieczność posiadania wizy. Czy to jednak oznacza, że nie musimy spełnić żadnych wymagań, aby udać się za ocean? Otóż nie.

Czym jest ESTA i jak z niej skorzystać?

Stany Zjednoczone opracowały specjalny system ESTA, mający dawać podróżującym do Stanów Zjednoczonych autoryzację na przekroczenie ich granic (sugeruje to zresztą sam skrót, który rozwija się jako Electronic System for Travel Authorization). Jest on tak właściwie aplikacją Internetową (obecnie dostępną również w języku polskim) sprawdzającą, czy kwalifikujemy się do pobytu w USA. Aby z niej skorzystać, będziemy musieli przygotować swój paszport (konieczne będzie spisanie kilku informacji z jego kart), ale też takich informacji, jak imiona i nazwiska rodziców, dane, pod którymi występujemy w mediach społecznościowych oraz informacje o zatrudnianiu (te ostatnie nie są wymagane, ale mocno wskazane). Konieczne jest też podanie karty kredytowej / PayPala. Za całość płacimy bowiem równo 14$, przy czym 4$ za samo rozpatrzenie wniosku, a 10$ w momencie, gdy zostanie on zaakceptowany, a zgoda zostanie nam przyznana.

Aby skorzystać z systemu ESTA, wystarczy wejść na jego stronę internetową, zapoznać się z wymaganiami i wypełnić formularz, który krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces. Trzeba zrobić to przynajmniej 72 godziny przed wylotem – tyle czasu ma bowiem zarządzający systemem na podjęcie decyzji.

Zalety skorzystania z ESTA – dlaczego warto?

ESTA jest systemem, będącym swoistą ewolucją przestarzałej formuły wiz. Warto z niego skorzystać, gdyż nie tylko kosztuje znacznie mniej (to zaledwie 14 dolarów za wszystko, czego będziemy potrzebowali), ale też trwa bardzo szybko – jak już wspomnieliśmy, autoryzacja jest przyznawana w zaledwie trzy dni od chwili złożenia wniosku. Co ważne, system działa bardzo sprawnie i upraszcza cały – wcześniej skomplikowany – proces do absolutnego minimum. Wszystko w bardzo nowoczesny, szybki i przyjazny dla użytkownika sposób. Jeżeli więc mamy taką możliwość, korzystajmy z niego – nawet jeśli tradycyjna forma pozyskiwania wizy wciąż jest dostępna.

Podsumowanie

System ESTA stanowi świetną opcję dla wszystkich tych, którzy chcą udać się do Stanów Zjednoczonych, a których wcześniej odrzucała perspektywa bądź co bądź kłopotliwego pozyskiwania wizy. Korzystając z niego zgodę na pobyt w USA możemy pozyskać w zaledwie 3 dni (a zazwyczaj znacznie szybciej), a całość nie będzie nas kosztowała zbyt wiele. Co więcej, wszystkich formalności dokonamy sprzed własnego komputera – bez konieczności stania w kolejkach i chodzenia z urzędu do urzędu czy odbywania rozmów w konsulacie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa