Sprawa bez precedensu. Puma Nubia na badaniach w chorzowskim ZOO

Nubia przebywa w wolnej wolierze w rejonie kotów drapieżnych.Fot.: M. Śliwa

Śląski Ogród Zoologiczny w niedzielę rano przyjął do siebie na badania pumę Nubię, która w myśl wyroku sądowego ma zostać odebrana właścicielowi. Najbliższe 30 dni zwierzę spędzi na kwarantannie w chorzowskim ZOO.

Nubia przyszła na świat w czeskiej hodowli skąd jeszcze jako mała kotka została zakupiona przez Kamila Stanka. Mężczyzna pozyskał legalnie pumę, stworzył jej warunki bytowe zgodne z wszystkimi procedurami i przez 6 lat mieszkali razem z rodziną i innymi zwierzętami. Na skutek interwencji osób trzecich i zgodnie z wyrokiem sądu Nubia została odebrana właścicielowi. Ten początkowo nie chciał się pogodzić z obrotem sprawy i wraz z pumą prawie 2 doby ukrywał się w lasach pod Zawierciem. Gdy zyskał pewność, że zwierzę trafi najpierw do chorzowskiego ZOO zdecydował się ujawnić.

NUBIA W CHORZOWSKIM ZOO

Śląski Ogród Zoologiczny w niedzielę rano przyjął do siebie na badania pumę Nubię, która w myśl wyroku sądowego ma zostać odebrana właścicielowi Projekt PUMA – Nubia. Najbliższe 30 dni Nubia spędzi na kwarantannie w chorzowskim ZOO ?

Opublikowany przez Chorzowianin Poniedziałek, 13 lipca 2020

– Na pierwszy rzut oka nic temu zwierzakowi nie dolega. Prawidłowo się porusza, skacze, ma czyste oczy, uszy. Wygląda na bardzo zadbanego – komentuje Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Nubia trafiła do Chorzowa, ponieważ przed transportem do ZOO w Poznaniu musi przejść przez wszystkie potrzebne badania. Śląski Ogród Zoologiczny jest w stanie je zapewnić, a dodatkowym atutem jest nieduża odległość jaka dzieli chorzowskie ZOO i dom Kamila Stanka, co pozwoli na częstsze kontakty między Nubią i jej opiekunem, który zapowiedział, że podejmie się wolontaryjnej pracy w ZOO.

– Wszyscy za nią tęsknimy, rodzina, znajomi, sąsiedzi i tysiące osób, które śledzą życie Nubii w Internecie. Z pełną determinacją będziemy walczyć o to, aby mogła wrócić do domu – informuje Kamil Stanek, właściciel Nubii.

Kamil Stanek wraz z pracującymi dla niego prawnikami sprawdzają jakie są możliwości zmiany wyroku sądu. Na razie pewne jest jedynie to, że Nubia najbliższe 30 dni spędzi na badaniach i kwarantannie w Chorzowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa