Reklama:


Tour de Pologne 5 sierpnia w Chorzowie. Na tych ulicach zobaczysz kolarzy

Tour de Pologne 5 sierpnia w Chorzowie. Na tych ulicach zobaczysz kolarzy
5 sierpnia br. - podobnie jak przed rokiem - kolarzy uczestniczących w Tour de Pologne będzie można zobaczyć przy chorzowskim RynkuFot. Paweł Mikołajczyk

Można powiedzieć, że w Chorzowie rozpocznie się wielkie ściganie na skalę światową. Tour de Pologne to pierwszy etapowy wyścig po przerwie spowodowanej pandemią, zaliczany do cyklu UCI World Tour. 5 sierpnia kolarze ruszą do boju ze Stadionu Śląskiego.

77. edycja Tour de Pologne potrwa nieco krócej niż zwykle. Kolarze będą mieli do przejechania pięć etapów, a zwykle było ich siedem. Podczas pierwszego z nich – ze startem na Stadionie Śląskim i metą pod Spodkiem w Katowicach (195,8 km) – zobaczymy ich także na ulicach Chorzowa.

Decyzją UCI (Międzynarodowa Unia Kolarska) wyścig odbędzie się bez oficjalnych stref kibiców – miasteczek na starcie i na mecie. W przeciwieństwie do lat ubiegłych miłośnicy kolarstwa nie będą więc mogli podziwiać kolarzy na Stadionie Śląskim.

Inaczej przedstawia się sytuacja na ulicach miasta. Kibice będą mogli oklaskiwać uczestników wyścigu, oczywiście z zachowaniem zasad dystansu społecznego.

– Liczymy na to, że kibice wyjdą zobaczyć kolarzy, bo przecież to wyścig dla ludzi. Jednocześnie apelujemy o rozsądek. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Chorzowa nie będą się tłoczyć, warto pamiętać o maseczkach – podkreśla Aleksander Franiasz z Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów.

Podczas pierwszego etapu kolarze pokonają ok. 6 km ulicami Chorzowa. Trasa przejazdu trochę przypomina tę sprzed roku. Na Stadionie Śląskim odbędzie się tzw. start honorowy. Po opuszczeniu „Kotła czarownic” zawodnicy udadzą się w stronę rynku (ulicami Parkową i Kościuszki).

Przy budynku Urzędu Miasta peleton skręci w lewo – w kierunku estakady, a następnie (ponownie w lewo) wjedzie na ul. Katowicką. Na wysokości ul. Krakusa rozpocznie się ściganie (start ostry). Uczestników wyścigu będzie można następnie zobaczyć m.in. na ul. Nowej, Placu św. Jana, ul. Maciejkowickiej, Głównej i Kluczborskiej. Później kolarze wjadą do Piekar Śląskich.

Start honorowy na Stadionie Śląskim zaplanowano wstępnie na godz. 13.45. Kilka minut później peleton pojawi się na chorzowskim rynku, a start ostry powinien nastąpić ok godz. 13.55.

Szczegółowa trasa przejazdu Tour de Pologne przez Chorzów
I etap – 5 sierpnia

Start Stadion Śląski (wyjazd bramą północną, od strony Skansenu), Aleja Harcerska, ul. Parkowa, Kościuszki, Rynek, Katowicka, Nowa, Skłodowskiej, Rodziewiczówny, Plac św. Jana, Maciejkowicka, Główna, Kluczborska (wjazd do Piekar Śląskich).

Tak przedstawia się mapa I etapu 77. Tour de Pologne. Fot. Materiały organizatora
Mapa 77. Tour de Pologne. Fot. Materiały organizatora


Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości