Inwestycje za ponad 15 mln złotych. Zmiany w Parku Śląskim

Inwestycje za ponad 15 mln złotych. Zmiany w Parku Śląskim

Dokończenie Ogrodu Japońskiego, uregulowanie gospodarki wodnej i renowacja świątyni Petrycha to trzy ważne umowy, które w ramach Programu Modernizacji Parku Śląskiego zostały podpisane w ubiegłym miesiącu.

– Można powiedzieć, że wkraczamy w decydującą fazę realizacji Programu Modernizacji Parku Śląskiego. To wszystko wiąże się z ogromnym nakładem pracy. Ale cel, który obraliśmy, jest nadrzędny: poprawa jakości przestrzeni Parku, stworzenie idealnego miejsca dla wszystkich osób odwiedzających Park Śląski – podkreśla prezes Agnieszka Bożek.

Ogród Japoński, który znajduje się w centralnej części Parku Śląskiego, przejdzie duże zmiany. Jego powierzchnia zwiększy się dwukrotnie, a ogród zajmie 12,5 tys.m2. Powstanie dwupoziomowy zbiornik oraz wodospad, a nad nim częściowo przeszklony taras widokowy o powierzchni około 28m2, umożliwiający oglądanie wodospadu z góry. W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków wiśni. Dodatkową atrakcją będzie przestronna altana w stylu orientalnym.

– Ogród Japoński tak naprawdę nigdy w parku nie został dokończony. W tej formie funkcjonuje od końca lat 60. Cieszymy się, że roślinność Kraju Kwitnącej Wiśni wkrótce zajmie w nim należne i odpowiednie miejsce – zaznacza Prezes Parku.

Ważną częścią inwestycji będą prace związane z gospodarką wodną. Nowy polder, który powstanie na terenie zlokalizowanym pomiędzy stawem Hutnik a stawem Perkoz ma uregulować system wodny na terenie Parku Śląskiego. Powstanie przepompownia wód deszczowych w rejonie stawu „Przystań”, za pośrednictwem której woda zarówno z Dużego Stawu jak i Kanału Regatowego będzie trafiała do nowego polderu. System będzie w pełni zautomatyzowany.

– Dzięki tym pracom Park zyska hydrologiczne bezpieczeństwo. Woda, która w czasie dużych opadów stanowiła spory problem, tym razem zostanie właściwie zagospodarowana – wyjaśnia prezes Agnieszka Bożek.

Ostatnia z podpisanych umów dotyczy świątyni Petrycha. Dzięki renowacji obiektu i terenów przyległych miejsce zyska nowe funkcje. Prace będą polegały m.in. na oczyszczeniu i odmalowaniu kolumn świątyni, rozbiórce konstrukcji drewnianej i odtworzeniu jej z drewna modrzewiowego impregnowanego. Ponadto wykonane zostanie przyłącze prądu, oświetlanie i stacjonarne nagłośnienie. Dawne oczko wodne zostanie zlikwidowane, a na jego miejscu planowana jest organizacja koncertów plenerowych.

– Doprowadzenie prądu, instancja oświetlenia oraz nagłośnienia, a także scena umożliwi nam organizację w niewielkich imprez o charakterze muzycznym i piknikowym – podkreśla prezes Agnieszka Bożek.

Postępy prac można śledzić w mediach społecznościowych Parku Śląskiego.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa