Kobiety zanurzone w smartfonach. Twój telefon też może tam być

Finisaż wystawy prac Piotra Naliwajkifot. Paweł Mikołajczyk

W Miejskim Domu Kultury Batory zakończyła się niezwykła wystawa prac Piotra Naliwajki. To wydarzenie, które z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa miało inny niż zwykle charakter. I dzięki temu powstał nowy sposób opowiadania o sztuce.

Wystawa trwała miesiąc i zorganizowana została w nowej sali tanecznej MDK Batory. Tym razem organizatorzy postanowili uroczyście zakończyć wystawę finisażem, a nie jak zwykle rozpocząć od wernisażu. Jeden z powodów był zasadniczy.

– Chodziło nam o to, by jakoś zręcznie podsumować to wydarzenie. Regularnie zmieniałem aranżację w sali. Tutaj przychodzili ludzie, by sprawdzić, czy obrazy inaczej stoją i przede wszystkim, co zmieniło się na głównej ścianie wystawy – opowiada Piotr Naliwajko, artysta-malarz.

Dla Piotra Naliwajki specjalnie przygotowano podest, by w trakcie wystawy mógł tworzyć nowe dzieło. Już pierwszego dnia zręcznymi zamaszystymi ruchami wykreował na płótnie sylwetki kobiet, a później z godziny na godzinę i z dnia na dzień dodawał kolejne pociągnięcia pędzlem. Tak, w miesiąc powstał obraz (jeszcze niedokończony), który przedstawia dzisiejszy nowy świat. Nowy, bo oprócz sylwetek kobiet, na obrazie można znaleźć kilkadziesiąt kolorowych prostokątów z wypisanymi wewnątrz imionami.

– Dziś nie ruszamy się nigdzie bez telefonów. Ludzie, którzy przychodzili na wystawę, wyciągali z kieszeni swoje smartfony i robili zdjęcia. Prosiłem każdego, by na kartce odrysował swój smartfon, zostawił imię i nie patrząc na telefon, powiedział, jaki kolor jest na tapecie. Wyszła z tego interesująca mozaika, która mówi nam coś o naszych czasach. To chciałem oddać na obrazie – tłumaczy P. Naliwajko.

Dzieło nie jest jeszcze skończone. Artysta potrzebuje ok. 50 kształtów smartfonów, które przemaluje na swoje płótno. Jeśli, ktoś chciałby dołączyć do obrazu, można w tej sprawie zgłosić się do MDK Batory.

W finisażu uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, finisaż trwał kilka godzin, by wszyscy chętni, z zachowaniem dystansu społecznego, mogli zobaczyć efekt końcowy.

Tymczasem MDK Batory regularnie publikuje kolejne odcinki serii „Okiem malarza – spotkania z MIstrzem, w których Piotr Naliwajkoprowadzi opowieść zainspirowaną jednym dziełem malarskim. Najnowszy odcinek dostępny jest poniżej. Wszystkie pozostałe na kanale youtube MDK Batory

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa