Reklama:


Plac zabaw i remont alejek przy kręgach tanecznych. Nowa inwestycje w Parku Śląskim

Plac zabaw i remont alejek przy kręgach tanecznych. Nowa inwestycje w Parku Śląskim

Rewitalizacja alei Wiązowej, nowy plac zabaw oraz remont alejek wokół Dużego Kręgu Tanecznego i Małych Kręgów Tanecznych to kolejne prace, które rozpoczynają się w Parku Śląskim. W minionym tygodniu podpisano dwie umowy o wartości prawie 1,8 miliona złotych na realizacje wymienionych inwestycji.

– To kolejne zawarte w tym roku umowy. Trwają już prace przy budowie Ogrodu Japońskiego, przy świątyni Petrycha oraz na alei Harcerskiej. W fazie wykonawstwa są też „suche poldery”, czyli zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Na naszym terenie mamy więc kilka rozpoczętych budów, co oczywiście wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Jednak to wszystko po to, aby Park był jeszcze ładniejszy i bardziej przyjazny dla użytkowników – podkreśla Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Nowy plac zabaw powstanie na terenie dawnego Ośrodka Turystycznego PTTK, nieopodal Ogrodu Bylinowego. Wykonawca przygotuje dokumentację projektową oraz techniczną i zrealizuje prace budowlane, a także dostarczy i zamontuje nowe urządzenia zabawowe i sprawnościowe.

Plac zabaw będzie częściowo powstanie w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. O zlokalizowanie go w tym miejscu zabiegali społecznicy. Jest również częścią Parku Wielu Pokoleń, czyli dużego zadania, które, dzięki środkom unijnym, ma doprowadzić do stworzenia przestrzeni łączącej osoby w różnym wieku. Nowy plac zabaw będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdą się tam m.in.: integracyjna piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnie, pająk, karuzele, ale też urządzenia siłowe dla osób starszych. Do budowy zostanie wykorzystane naturalne ukształtowanie terenu. Prace mają zakończyć się we wrześniu. Ich koszt to 699 870 złotych.

– To długo wyczekiwana inwestycja przez naszych gości. Bardzo ważny będzie wielopokoleniowy charakter tego miejsca. Znajdą się tam bowiem urządzenia dedykowane zarówno dzieciom, jak i seniorom – tłumaczy Agnieszka Bożek.

Wkrótce rozpocznie się też remont alei Wiązowej, czyli drogi między Polami Marsowymi a Stadionem Śląskim. Jest to jedna z szerszych parkowych alejek. Prace obejmą usunięcie darni, dosypanie ziemi i kory sosnowej oraz nowe nasadzenia, m.in.: bodziszka mieszańcowego i wiązów holenderskich „Wredei”. Termin realizacji tego zadania to październik bieżącego roku, a jego koszt to 153 465 złotych.

Remont czeka także alejki sąsiadujące z Dużym Kręgiem i dwoma Małymi Kręgami Tanecznymi. W ramach tej inwestycji zostanie wymieniona nawierzchnia drogi, a także krawężniki, obrzeża oraz palisady. Wykonawca wyremontuje też część schodów i kamiennych murków.

– Nawierzchnia tych alejek jest w złym stanie. Wykonawca rozbierze też część schodów, aby dostęp do wszystkich miejsc miały osoby niepełnosprawne. Prace są częścią dużej inwestycji, jaką jest remont całego terenu festynowego. Mam nadzieję, że całość zadania zrealizujemy do końca przyszłego roku – zapowiada Agnieszka Bożek.

Na zakończenie remontów alejek przy kręgach wykonawca ma 120 dni. Inwestycja ma kosztować ponad 934 tysiące złotych. Wszystkie prace są wykonywane w ramach Umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego” realizowanego w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości