Ważne informacje przed nowym sezonem Chorzowskiej Ligi Futsalu

Ważne informacje przed nowym sezonem Chorzowskiej Ligi Futsalu
Fot. Chorzowanin.pl/Magazyn ChLF FLASHWe wrześniu poznamy zdobywcę Pucharu Ligi (trofeum broni Mateco), a następnie ruszy kolejny sezon ligowy

We wrześniu drużyny z ChLF powrócą do hali przy ul. Granicznej – najpierw wyłoniony zostanie zdobywca Pucharu Ligi, a potem wystartuje nowy sezon. Zawodnicy będą musieli przestrzegać zasad reżimu sanitarnego.

Poprzedni sezon Chorzowskiej Ligi Futsalu został przerwany po 17 z 22 kolejek, a następnie zakończony ze względu na pandemię. Drużyny ostatnie mecze rozegrały w weekend 7-8 marca. Na szczęście już niebawem na Granicznej znów królować będzie „halówka”. Choć na nieco innych zasadach.

Na zebraniu organizacyjnym przedstawiciele drużyn zapoznali się z nowymi regulacjami, większość z nich dotyczy przestrzegania reżimu sanitarnego.

Mecze będą rozgrywane co 70 minut (do tej pory co 50 minut).

– Chodzi o to, by spotykały się tylko te drużyny, które grają ze sobą, by zawodnicy różnych zespołów nie tłoczyli się w holu. Po zakończeniu meczu schodzą do szatni i nie mają kontaktu z innymi ekipami. Dodatkowy czas przeznaczony zostanie na dezynfekcję hali – rozpoczyna Jarosław Barteczko, zastępca dyrektora MORiS Chorzów. – Wszyscy zawodnicy muszą mieć założone maseczki do momentu wejścia do szatni, muszą także zdezynfekować ręce – dodaje.  

Kolejna zmiana to brak publiczności na trybunach. Widownia będzie zamknięta. Ze strony drużyn padła propozycja, by ustawić kamerę i transmitować spotkania w internecie, ale na razie decyzji nie podjęto.

Zmieni się także format rozgrywek. W pierwszej lidze wystąpi 13, a nie 12 zespołów. Organizatorzy uwzględnili bowiem postulat klubów, by nie było spadków. AC Hilda, która znajdowała się na 11. miejscu w momencie zakończenia poprzedniego sezonu, pozostanie w elicie.

– To kluby wstawiły się za Hildą, argumentując to tym, że we wszystkich ligach, które zawiesiły rozgrywki, nie było spadków. Poszliśmy tym samym tropem. Sprawa została przegłosowana na zebraniu organizacyjnym – mówi Jarosław Barteczko.

Pierwsza liga zostanie powiększona tylko na jeden sezon. Po zakończeniu sezonu 2020/21 opuszczą ją trzy zespoły, zaś awans wywalczą dwie ekipy z II ligi. Skoro mowa o zapleczu elity, wystąpi na nim 10 drużyn (Wspólnie dla Chorzowa wycofało się z ChLF).

Terminarz ligowy poznamy najprawdopodobniej 15 września, po losowaniu. Sezon ruszy w niedzielę 27 września (I liga), zaś w październiku walkę o punkty rozpoczną drugoligowcy.

Wcześniej wyłoniony zostanie triumfator Pucharu Ligi. Przypomnijmy, że jesienią 2019 r. rozegrano pierwszą rundę. Na placu boju pozostało osiem ekip, które 13 września (niedziela) powalczą w ćwierćfinałach. Natomiast na sobotę, 19 września, zaplanowano półfinały, finał i wręczenie nagród najlepszych zespołom, także za sezon ligowy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa