Reklama:


Od Stadt Königshütte do Królewskiej Huty. Ważna publikacja miejskiego Muzeum

W dużej sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyła się premiera III tomu monografii Chorzowa obejmującego lata 1868–1922. Wydawnictwo ukazało się latem tego roku nakładem Muzeum w Chorzowie. Naukową opiekę nad publikacją objęli prof. dr hab. Marek Masnyk, dr Jacek Kurek i mgr Przemysław Nadolski.

Trzeci tom monografii „Chorzów. Od Stadt Königshütte do Królewskiej Huty (1868–1922)” jest syntezą dotychczasowej wiedzy historycznej, a w niektórych miejscach udaną próbą jej poszerzenia. W publikacji, nad którą prace trwały prawie 5 lat, przedstawiono szeroki horyzont dziejów miasta w XIX wieku.

– Jest to bardzo potrzebna dla nas wszystkich wiedza. Publikacja stoi na bardzo wysokim poziomie i jest to jedna z najlepszych monografii, jakie ukazały się w regionie. Są to na prawdę dobrze wydane pieniądze – komentował w trakcie premiery dr Jacek Kurek, współautor książki.

Analizie poddane zostały m.in.: kwestie polityczne, samorządowe, narodowościowe, wyznaniowe, ekonomiczne i gospodarcze. Dużo miejsca poświęcono również edukacji, obyczajowości, prasie, architekturze i sztuce. Ponadto książka jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami. Obok znanych fotografii, pojawia się w niej wiele dotąd niepublikowanych zdjęć oraz nowych, wykonanych specjalnie na potrzeby monografii.

Wydawnictwo sfinansowano zostało ze środków Samorządu Miasta Chorzów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości