Chorzowskie święto książki. Moc atrakcji do października

Chorzowskie święto książki. Moc atrakcji do października

Spotkania autorskie, pokazy, warsztaty, konkursy z nagrodami – wszystko wokół książek. W najbliższy piątek 18 września rozpocznie się tegoroczna edycja „Wolności czytania”. Imprezę o godzinie 15:00 otworzy spotkanie się z profesorem Ryszardem Koziołkiem w Restauracji „Literacka”.

Profesor Ryszard Koziołek, znany literaturoznawca, a od kilku tygodni także rektor Uniwersytetu Śląskiego, w rozmowie z Michałem i Kacprem Łukowiczami, przybliży temat „Jak myśleć literaturą”. To wszystko już w piątek 18 września w Restauracji „Literacka” przy ul. Sienkiewicza, naprzeciw Chorzowskiego Centrum Kultury.

W poniedziałek 21 września o godzinie 18:00 w Księgarni Dopełniacz odbędzie się spotkanie z Martą Matyszczak, autorką powieści „Las i ciemność” z serii „Kryminały pod psem”, a dwa dni później 23 września także o 18:00 w I LO w Chorzowie rozmowa z Dariuszem Zalegą, który w książce „Zbuntowany Śląsk” przybliżył temat udziału Ślązaków w walce z faszyzmem w Hiszpanii w latach 30. XX wieku. Wydarzenia te organizuje Urząd Miasta wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Słowaka.

Wielką atrakcją tegorocznej „Wolności Czytania” będzie impreza planowana na sobotę 26 września pod hasłem „Rynek komiksu i fantastyki”. Będą konkursy z nagrodami, pokazy, warsztaty, spotkania autorskie oraz pokaz filmu, powstałego na motywach komiksu.

Chorzowskie Centrum Kultury ma także propozycję dla najmłodszych. Jest nią spektakl „Księga dżungli” (4 października), podczas którego nie zabraknie literackich niespodzianek. Rok Leopolda Tyrmanda zostanie uczczony spotkaniem z Pawłem Brodowskim red. naczelnym „Jazz Forum”. W środę 21 października o godzinie 17:00 w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu Paweł Brodowski opowie o zamiłowaniu do jazzu znakomitego pisarza i publicysty, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku.

Ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia epidemiologiczne, w tym roku nie odbędzie się zbiórka i bezpłatna dystrybucja książek.

– Atrakcji jednak z pewnością nie zabraknie. Program będzie rozszerzany na bieżąco. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, by – jak co roku wspólnie – podkreślić ważną rolę książki w naszym życiu. Wielu z nas przekonało się już, że zgodnie ze słowem Wisławy Szymborskiej „Czytanie, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Jest doskonała okazja, by to sobie przypomnieć – mówi Rafał Zaremba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki, pomysłodawca akcji „Wolność czytania”.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości