O przenikaniu się przemysłu i natury. XI edycja Industriady

O przenikaniu się przemysłu i natury. XI edycja Industriady

W sobotę 26 września odbędzie się Industriada 2020. Święto Szlaku Zabytków Techniki podobnie jak w poprzednich latach zawita do Chorzowa pod Szyb Prezydent. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Natura w Przemyśle”.

– Ten rok jest wyjątkowy z wielu względów, również i dla Industriady. We wrześniu będziemy bawić się inaczej, niż podczas poprzednich edycji… Przemysłowe serce Śląska będzie bić tak samo mocno jak w poprzednich latach – to możemy Wam obiecać – przekonują organizatorzy.

Wydarzenia, które odbędą się w ramach jedenastej edycji Industriady będą skupione wokół tematu „Natura w Przemyśle”. Na osoby, które przyjdą 26 września pod Szyb Prezydent będą czekać m.in.: spotkania z animatorami, pokazy psich sportów, wystawa fotograficzna i prelekcja popularnonaukowa.

Szczegółowy program wydarzenia:

12:00 – 18:00 Podziwiaj Szyb Prezydent od środka
Industriada w Sztygarce i w cieniu Wieży Wyciągowej Szybu Prezydent nie może odbyć się bez wejścia na taras widokowy tejże. Również w tym roku zapraszamy uczestników Święta Szlaku Zabytków Techniki do pokonania ponad 200 schodów w celu zachwycenia się widokiem rozpościerającym się z tarasu widokowego.

Od 14.00 do 18.00 na tarasie widokowym będzie można spotkać kanarka z postacią z epoki

12:00 – 18:00 Powrót natury pod Szybem Prezydent – wystawa fotograficzna
Wystawa zdjęć z dokumentacji fotograficznej rewitalizacji Szybu Prezydent i jego otoczenia. Wystawę będzie można oglądać pomiędzy między prelekcjami multimedialnymi.

14:00 – 18:00 Kanarek to the rescue!
Praca górnika w kopalni to zadanie trudne i niebezpieczne. Obecnie istnieje wiele systemów ostrzegania mających zadbać o zdrowie i życie pracujących pod ziemią. Jednakże nie zawsze tak było. Rolę współczesnego czujnika bezpieczeństwa pełnił kiedyś kanarek. Towarzyszył on górnikom pod ziemią, by ostrzegać ich, gdy poziom metanu wzrastał do niebezpiecznej wysokości. Na tarasie widokowym Wieży Wyciągowej Szybu Prezydent będzie można spotkać (sztucznego) kanarka, posłuchać „jego” śpiewu oraz porozmawiać z postacią z epoki o ważnej roli tego uroczego, żółtego ptaka.

14:00 – 18:00 Pies w tunelu – zawody sprawnościowe
Przemysł korzystał z natury od samego jego początku. A pies towarzyszy człowiekowi w jego codziennych czynnościach od tysięcy lat. Pomaga zarówno w pracy, jak i jest świetnym kompanem w czasie wolnym. Członkowie Klubu Sportowego Hopster wraz ze swymi podopiecznymi pokażą nam jak w ciekawy i aktywny sposób spędzić czas ze swoim psem. Agility to dyscyplina sportowa dla psów, polegająca na ścisłej współpracy psa z przewodnikiem. Psy będą skakać przez przeszkody, pokonywać tunele, nie lada wyzwaniem będą też slalom i huśtawka. Pomiędzy pokazami wszyscy chętni posiadacze czworonogów, pod okiem trenerów będą mogli spróbować swoich sił na minitorku agility. Pokazy o 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00.

14:00 – 18:00 Ślady – warsztaty dla dzieci
Czym tak właściwie jest matryca? Uczestnicy warsztatu będą mogli wykonać oryginalną, autorską pracę graficzną z wykorzystaniem różnych śladów zaczerpniętych z natury. Pomożemy wszystkim ciekawskim skorzystać z prasy drukarskiej lub „maszynowym gestem” wykonać rysunek.

14:30 – 16.30 Przemysłowe Alpaki HIT
Zwierzęta od zawsze towarzyszyły pracującym w przemyśle i są nieodrębną częścią historii industrializmu. Ich wykorzystanie z biegiem lat zmieniło formę. Początkowo konie pomagały nie tylko transportować węgiel na powierzchni, ale i ciężko pracowały pod ziemią, kanarki ostrzegały górników przed śmiertelnym zagrożeniem, a psy jako oddani przyjaciele pomagają do dzisiejszego czasy w najcięższych chwilach. Alpaki to zwierzęta, które z biegiem czasu zaczęto wykorzystywać w przemyśle odzieżowym, który również jest dziedzictwem naszego regionu. Naturalne włosia zastępują sztuczne tworzywa. Industriada w Sztygarce to nie tylko okazja do spotkania tego niezwykłego zwierzęcia, ale i dotknięcia
ściętego runa i czapki z niego wykonanej.

14:30, 16.30 Pies na ratunek! – spotkanie
Przemysł korzystał z natury od samego jego początku. A pies towarzyszy człowiekowi w jego codziennych czynnościach od tysięcy lat. Pomaga zarówno w pracy, jak i jest świetnym kompanem w czasie wolnym. Psy ratownicze spełniają się na wielu polach. Ratują z gruzów, lawin, wody, poszukują zaginionych. Na Industriadzie pod Szybem Prezydent w Sztygarce będzie można spotkać się z członkami Sekcji Psów Ratowniczych Silesian Rescue Dogs Team WOPR KATOWICE (Drużyna Śląskich Psów Ratowniczych) wraz z ich czworonożnymi towarzyszami. To znakomita okazja, by poznać pracę tych ratowników i zaobserwować więź człowieka z psem. Psy będzie można pogłaskać. Spotkania odbędą się o 14.30 i 16.00. Pomiędzy nimi opiekunowie pójdą na spacer z psami, by dać im odpocząć od zgiełku.

14:30, 15.30, 17.00 Życiodajność ruin – prelekcja popularnonaukowa
Multimedialna prelekcja (z muzyką, obrazem i słowem) prowadzona przez dra Jacka Kurka. Krajobraz postindustrialny bogaty jest w ruiny, resztki i odpady. W świecie ubytków i wszelkich pozostałości po wspólnotach ludzkich ich obecności i aktywności natychmiast pojawia się nowe życie. Natura odzyskuje swoje „mienie”. Roślin, krzewy, drzewa porastają opuszczone połacie miast i budowli. Źdźbła traw wkradają się w najmniejsze szczeliny, zwierzęta znajdują bezpieczne schronienie. Bywa, – i to nierzadko, że sam człowiek powraca, by na ruinach budować kolejne siedziby, rekonstruować i odbudowywać zniszczone obiekty niejednokrotnie nadając im nowe wartości i przeznaczenia. Tą fascynującą historię życia, które silniejsze jest od upadków i katastrof znakomicie ilustruje świat postindustrialnych pozostałości. O 17.00 odbędą się obie prelekcje: Życiodajność ruin i Powrót natury pod Szybem Prezydent.

15.00, 16.00, 17.00 Powrót natury pod Szybem Prezydent
Interesująca prelekcja dotycząca rewitalizacji Szybu Prezydent i jego otoczenia. Po wyburzeniu budynków pokopalnianych natura wróciła na uwolnione miejsce pod Wieżą Wyciągową. Jej pojawienie się było jednak chaotyczne i nie pozwalało na prawidłową koegzystencję człowieka i przyrody. Dopiero właściwie przeprowadzona rewitalizacja umożliwiła udostępnienie terenu pod Szybem Prezydent szerokiej liczbie odwiedzających.

Organizatorami wydarzeń pod Szybem Prezydent w ramach Industriady 2020 są: Szlak Zabytków Techniki, Sztygarka i Gruba Bluesa.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa