Krzewi pamięć o ofiarach holokaustu. Otrzymał nominację do Bohaterona

Nauczyciel historii i wychowania fizycznego w ZST nr 2 im. M. Batko i w ULO im. J. Słowackiego w Chorzowie oraz organizator Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, Adam Lichota, został nominowany do nagrody Bohateron 2020.

Adam Lichota otrzymał nominację w kategorii nauczyciele za „nieszablonowe opowiadanie o historii Polski XX wieku – przez pryzmat wydarzeń o charakterze sportowym”. Jest głównym organizatorem dwuetapowego projektu Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, upamiętniającego Marsz Śmierci z Auschwitz do Gliwic.

– Pomysł na bieg zrodził się w trakcie rozmów Aleksandrą Zdaniewicz z ZST nr 2 i inspektorem Krzysztofem Kaskiem z KWP w Katowicach. Był to jeden z ostatnich momentów, kiedy osoby uczestniczące w tych wydarzeniach nadal były wśród nas obecne. Naszym zadaniem było przypomnienie tych tragicznych wydarzeń. Chcieliśmy też spiąć klamrą działania instytucji, szkół i miast, które również włączały się w obchody 75 rocznicy Marszu Śmierci – komentuje Adam Lichota.

Pierwszy etap mający to bieg sztafetowy młodzieży szkolnej (reprezentacje 15 szkół z 7 miast) w asyście policjantów Śląskiej Komendy Wojewódzkiej, którego trasa była zgodna z trasą Marszu Śmierci. Podczas biegu oddano hołd zmarłym przy dziewięciu miejscach pamięci znajdujących się w siedmiu miejscowościach w asyście lokalnej społeczności, zorganizowanej specjalnie na okoliczność Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju. Wszystkie miejsca połączono ogniem pobranym spod ściany śmierci KL Auschwitz. Swym zasięgiem objął województwa śląskie i małopolskie, a liczba uczestników biegu i uroczystych opraw przy miejscach pamięci sięgnęła ponad 500 osób.

Drugim etapem była sesja popularno-naukowa poświęcona marszom śmierci wypędzanym z KL Auschwitz – Birkenau. Sesja odbyła się w obecności 300 słuchaczy, z udziałem przedstawiciela katowickiego IPN, Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau, Muzeum w Wodzisławiu Śl. i Towarzystwa Ochrony nad Oświęcimiem. Podczas sesji młodzież i zebrani goście wysłuchali relacji Ryszarda Machulika, urodzonego w Auschwitz. Projekt, obok integracji młodzieży szkolnej, angażował wiele regionalnych instytucji. Pan Lichota jest również współpomysłodawcą i współtwórcą szkolnego escape roomu, dostępnego dla uczniów lokalnych szkół, poświęconego Irenie Sendlerowej.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

– Jest to duże docenienie mojej pracy i całego naszego zespołu. Bieg był dużym przedsięwzięciem i wiele osób było zaangażowanych w organizację. To wielkie wyróżnienie dla nas wszystkich i zastrzyk energii do dalszego działania – komentuje Adam Lichota.

Aby oddać głos na nauczyciela z Chorzowa należy wejść na stronę konkursu, wybrać jedną nominowaną osobę w każdej kategorii i kliknąć przycisk „Oddaj głos” znajdujący się u dołu strony. Jeden użytkownik może oddać tylko jeden głos na dobę. Głosowanie trwa do 14 października.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości