Osoby starsze ponownie na celowniku oszustów

Osoby starsze ponownie na celowniku oszustów

Chorzowscy policjanci ostrzegają przed nową formą oszustw „na policjanta”, której ofiarami staje się coraz więcej osób w podeszłym wieku. Przypominamy: prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!

Chorzowscy policjanci, by dotrzeć do jak największej grupy seniorów, działają na wielu płaszczyznach. Mundurowi spotykają się z seniorami, przekazując najistotniejsze zasady, jakimi należy się kierować, aby ustrzec się zagrożeń związanych m.in.: z oszustwami np. metodą na wnuczka czy policjanta. Jednak oszuści wciąż dają o sobie znać, a ich metody zmieniają się i ewoluują. Z powodu epidemii koronawirusa, policjanci mają ograniczone możliwości prowadzenia bezpośrednich spotkań z najstarszymi mieszkańcami miasta. Dlatego w trosce o ich bezpieczeństwo chorzowska policja w tym trudnym dla wszystkich czasie wciąż pracuje nad nowymi sposobami docierania do seniorów i ich bliskich. Dzięki współpracy z chorzowskim magistratem korzystając z Systemu powiadamiania SMS do zalogowanych mieszkańców miasta, została przesłana krótka wiadomość.

– To oczywiście nie koniec działań profilaktycznych mających na celu ograniczenie tego typu przestępstw – zapowiada Komenda Miejska Policji w Chorzowie.

Przypominamy trzy najważniejsze zasady, które mogą uchronić przed oszustami:

– prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie
– policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania
– nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu

Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego – apeluje KMP w Chorzowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa