Reklama:


Tam i z powrotem na księżyc to mało. Na KajTerozie przejechali jeszcze więcej

Tam i z powrotem na księżyc to mało. Na KajTerozie przejechali jeszcze więcej

Minęły dwa lata od startu chorzowskiego systemu rowerowego KajTeroz. W tym czasie operator odnotował 391,1 tys. wypożyczeń, a osoby korzystające z KajTerozów przejechały łącznie ponad 860,6 tys. kilometrów. Najczęściej wypożyczały rowery ze stacji Rynek.

KajTeroz pojawił się w Chorzowie 11 października 2018 roku. Do dyspozycji mieszkanek i mieszkańców trafiło 150 rowerów w 15 stacjach. W marcu 2019 system został poszerzony do 46 stacji i 460 rowerów. Pojawiły się także tandemy, rowery familijne typu cargo, rowery z fotelikami dziecięcymi i rowerki dziecięce.

— Mieszkańcy Chorzowa polubili rowery publiczne. Wskazują na to statystyki, które zgromadziliśmy. Z pewnością są osoby, które wypożyczają rowery tylko do celów rekreacyjnych, ale obserwujemy też, że bardzo wielu chorzowian korzysta z nich regularnie dojeżdżając na przykład do szkoły lub do pracy. Użytkownicy przez dwa lata pokonali na rowerach miejskich ponad 860 tys. kilometrów. To tak, jakby 21 razy okrążyli Ziemię — mówi Tomasz Wojtkiewicz prezes Nextbike Polska.

W drugim pełnym już sezonie funkcjonowania chorzowskiego systemu liczba wypożyczeń wzrosła kilkunastokrotnie i rok zakończył się wynikiem ponad 276,4 tys. wynajmów podczas których użytkownicy pokonali ponad 608 tys. kilometrów i spalili ponad 64,5 mln kalorii.

— Popularność rowerów wynika z łatwego dostępu do nich. Niemal na każdym osiedlu w Chorzowie znajduje się stacja KajTeroz. Dzięki temu chorzowianie w wygodny i ekologiczny sposób mogą przemieszczać się po mieście. Widać, że najpopularniejszą stacją jest ta przy rynku – zaraz obok centrum przesiadkowego, parkingów i ścieżek rowerowych. To pokazuje, że rower miejski w Chorzowie to nie tylko rekreacja, ale też zróżnicowanie transportu do pracy, szkoły czy na zakupy — mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Łącznie w systemie zarejestrowało się prawie 31 tys. użytkowników, z czego 5,7 w bieżącym sezonie. W tym roku mimo pandemii rowery wypożyczono już ponad 108 tysięcy razy. Najbardziej aktywni tegoroczni użytkownicy systemu mają na swoich kontach: lider – 222 przejazdy, kolejni 205 i 201 wypożyczeń. Największą grupą wśród wypożyczających rowery są osoby w wieku 18-25 lat. Stanowią oni prawie 29 procent wszystkich użytkowników. Równie aktywne są osoby w wieku 30-39, tworzące 27 procent osób wypożyczających rowery. Statystyczny użytkownik najczęściej podróżuje rowerem miejskim między 17:00 a 19:00 (ok. 20% wszystkich wynajmów), a średni czas jednego wypożyczenia wynosi 27 minut i 29 sekund.

Najpopularniejsze stacje wynajmów to:
– Rynek: 6,05%,
– Park Śląski ZOO: 5,77%,
– Park Śląski – Pelikany: 5,57%.

Najczęściej pokonywane trasy to przejazdy pomiędzy stacjami:
– Park Śląski ZOO do Park Śląski – Elka: 5,9 % przejazdów,
– Park Śląski – Elka do Park Śląski ZOO: 5,8%,
– Park Śląski ZOO do Park Śląski – Pelikany:5,5 %.

Na jednośladach KajTeroz można swobodnie przemieszczać się pomiędzy pięcioma miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Stacje rowerowe Chorzowskiego Roweru Miejskiego zostały zintegrowane z katowickim City by bike, Siemianowickim Rowerem Miejskim, Sosnowieckim Rowerem Miejskim i Tyskim Rowerem i pojazdy standardowe można wymieniać między nimi.

Bieżący sezon rowerów publicznych w Chorzowie potrwa do końca listopada.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości