Śladowe ilości szczepionek w poradniach. Hurtownie świecą pustkami

Śladowe ilości szczepionek w poradniach. Hurtownie świecą pustkami

Osoby, które chcą zaszczepić się przeciwko grypie, wciąż mają problem. Wbrew zapowiedziom Ministerstwa Zdrowia, NZOZy które realizują program, mają trudności z nabyciem szczepionek. Hurtownie nie mogą ich pozyskać od producentów.

Urząd Miasta w ramach programów polityki zdrowotnej finansuje szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 60. roku życia mieszkających w Chorzowie. Poza tym istnieje możliwość skorzystania ze szczepień przeciwko grypie w ramach refundacji z budżetu państwa. Jak dotąd jednak niewiele z uprawnionych osób mogło się zaszczepić, ponieważ Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej nie mają szczepionek.

– W marcu złożyliśmy pierwsze zamówienie dotyczące zaopatrzenia w szczepionki Vaxigrip Tetra francuskiej firmy Boiron.
Od lat szczepimy właśnie tą szczepionką, choć była zawsze nieco droższa od innych produktów dostępnych na rynku. Mamy dobre o niej zdanie, nigdy nie dawała powikłań. Od czerwca niemal codziennie dzwonimy do hurtowni i na bieżąco monitorujemy sytuację. Niestety, z zamówionych przez nas 600 szczepionek dotychczas dotarło około 20 sztuk – tłumaczy Dariusz Galus, dyrektor NZOZ Św. Pawła 11 A w Chorzowie .

Jak dotąd, dotarły pojedyncze, mocno okrojone dostawy, w ramach których zaszczepiony został głównie personel medyczny i osoby ze wskazaniami lekarskimi obciążone chorobami. Profilaktycznie udało się zaszczepić tylko nielicznym z uprawnionych do skorzystania z programu osób.

– Podejrzewamy, że producenci większość szczepionek udostępniają w tym roku w pierwszej kolejności na rynki zachodnie, do Niemiec, Danii, Holandii, gdyż są to ich „stali klienci”. W minionych latach wyszczepialność społeczeństw w tych krajach była zawsze znacznie wyższa niż w Polsce. Niecierpliwie czekamy na zrealizowanie naszego zamówienia z początku tego roku – wtedy niezwłocznie rozpoczniemy szczepienia – dodaje Dariusz Galus.

Zainteresowanie programem szczepień przeciw grypie jest największe w ostatnich latach. Gdy w NZOZach pojawiają się niewielkie ilości szczepionek, rozchodzą się w 1-2 dni. Sprawdziliśmy jak na dziś wygląda dostępność szczepionek w poszczególnych przychodniach, realizujących miejski program szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców Chorzowa powyżej 60 roku życia:

– IRYS-MED s.c. ul. Ks. Władysława Opolskiego 9 – placówka wykorzystała pulę 126 darmowych szczepień.

– Poradnia Remedium sp. z o.o. ul. Staszica 4, 41-500 Chorzów – w poniedziałek dostępna będzie mała partia szczepionki – nie ma zapisów, osoby uprawnione mogą się zaszczepić przeciw grypie. Obsługiwani będą wszyscy, aż do wyczerpania zapasów.

– Urovita sp. z o.o. – Przychodnia Św. Jana ul. Jubileuszowa 42 – w zeszłym tygodniu rozeszła się pierwsza partia, nowa miała przyjść w czwartek 15.10, tak się jednak nie stało.

– Starochorzowska Fundacja Zdrowia i Ekologii ul. Narutowicza 3, 41-503 Chorzów – II tura szczepionek będzie dostępna od poniedziałku od godziny 11:00 – nie ma zapisów, osoby uprawnione mogą się zaszczepić przeciwko grypie. Obsługiwani będą wszyscy, aż do wyczerpania zapasów.

– NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych Słomczyńska Poradnia POZ ul. Pawła 11 – szczepionki miały przyjść z hurtowni na początku października, jednak nadal ich nie ma.

– Dariusz Galus NZOZ Św. Pawła 11, ul. Św. Pawła 11A 41-500 Chorzów – w najbliższym czasie nie będzie szczepionek – jest niewielka ilość zabezpieczona dla osób ze wskazaniami lekarskimi obciążonych chorobami.

– Centrum Medyczne Zjednoczenia sp.j. Urovita sp. z o.o. i Wspólnicy ul. Zjednoczenia 3 – placówka dostała szczepionki, które będą wydawane osobom zapisanym na liście oczekujących.

Nie wiemy jak wygląda sytuacja w pozostałych placówkach realizujących miejski program szczepień, czyli w NZOZ Energomontaż Chorzów sp. z o.o. ul. Szczecińska 10 oraz Nasza Poradnia sp. z o.o. ul. Młodzieżowa 33, ponieważ nie udało nam się skontaktować z przychodniami.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości