Tydzień ze sztuką na żywo. Ruszyła VI edycja Festiwalu Jazz&Literatura

Tydzień ze sztuką na żywo. Ruszyła VI edycja Festiwalu Jazz&Literatura

W niedzielę 18 października koncertem w Siemianowickim Centrum Kultury rozpoczęła się VI edycja Festiwalu Jazz&Literatura. Do czwartku odbędzie się jeszcze 5 festiwalowych wydarzeń z udziałem publiczności, wszystkie na terenie Chorzowa.

Festiwal Jazz & Literatura to kolejne wydarzenie na Śląsku, który mimo trudnej sytuacji epidemicznej, z zachowaniem reżimu sanitarnego, odbędzie się z udziałem publiczności. W Miejskim Domu Kultury „Batory” odbędą się dwa koncerty: „Tribute to Tomasz Stańko” (poniedziałek 19 października, godz. 19:00) oraz „Remembering Kosz” (czwartek 22 października, godz. 19:00). Jeden to hołd dla polskiego mistrza jazzu w wykonaniu kwartetu Piotra Schmidta z Wojciechem Niedzielą, a drugi – dla tragicznie zmarłej wschodzącej gwiazdy gatunku, w wykonaniu zespołu RGG.

W programie festiwalu są również dwa koncerty solowe: improwizator i pianista Piotr Orzechowski vel Pianohooligan zagra w Chorzowskim Centrum Kultury (wtorek, 20 października godz. 19:00). Gwoździem programu będzie występ ikony polskiego jazzu, niesamowitego Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego znakomitego sekstetu ze wspaniałym projektem „Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna”. Koncert legendarnego Ptaszyna odbędzie również w CHCK (środa, 21 października, godz. 19:00). Ponadto, w połączeniu z akcją „Wolność Czytania”, Festiwal włączy się w obchody roku Leopolda Tyrmanda. W Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu odbędzie się spotkanie z redaktorem naczelnym „Jazz Forum” Pawłem Brodowskim (środa, 21 października godz. 19:00). To właśnie jemu Tyrmand udzielił ostatniego przed śmiercią wywiadu.

Festiwal Jazz&Literatura jest wspólną inicjatywą Miejskiego Domu Kultury Batory reprezentowanego przez Dyrektora Sylwestra Paprockiego oraz Agencji New Talents’ Resources Marzena Anioł i powstał w porozumieniu z Miastem Chorzów. Współorganizatorami tegorocznej edycji są: Miasto Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury, Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji, Wolność Czytania 2020 oraz Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu .

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa