Upamiętnią Powstania Śląskie w MDK Batory

Upamiętnią Powstania Śląskie w MDK Batory

W sobotę 24 października na scenie MDK Batory wystąpi Wojciech Ciuraj z zespołem. Koncert Dwa Żywioły – Muzyczna Opowieść o II Powstaniu Śląskim to druga część tryptyku śląskiego, który powstał z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich.

„Dwa Żywioły” to druga część tryptyku śląskiego, przygotowywanego z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich. Pierwszy album – „Iskry w Popiele” okazał się wielkim sukcesem zarówno w kraju jak i zagranicą. Ciuraj promował ten materiał m. in w Japonii, gdzie płyta doczekała się wydania dedykowanego na tamtejszy rynek. Gośćmi specjalnymi na tym wydawnictwie byli Józef Skrzek (SBB) i słynny aktor Marian Dziędziel.

Na drugim powstańczym albumie Ciuraj ponownie miesza style i gatunki, by możliwie jak najciekawiej opowiedzieć historię swojego regionu. Gośćmi specjalnymi na „Dwóch Żywiołach” są między innymi ceniony polski trębacz jazzowy – Piotr Schmidt, a także legenda polskiej sceny hip-hopowej – Abradab (Kaliber 44). Na program albumu składa się pięć kompozycji, w których Ciuraj postawił w większości na dłuższe formy, a prawdziwą ozdobą tego projektu jest wielowątkowa „Suita Czterech Rzek” trwająca niemalże 25 minut.

Choć Ciuraj bez wątpienia zalicza się do twórców progresywnych, garściami czerpie z innych gatunków. „Dwa Żywioły” są najlepszym przykładem tego eklektycznego podejścia do współczesnego progrocka. Na albumie usłyszymy odważne eksperymenty z hip-hopem, jazzem, blues-rockiem, muzyką filmową czy klasycznym progrockiem. Dzięki niespotykanemu instrumentarium, a także uczestnictwu w projekcie gości reprezentujących najróżniejsze gatunki śląskiej sceny muzycznej, powstał album oryginalny i odważny, który pokazuje bogactwo tzw „śląskiego brzmienia”.

Koncert odbędzie się w sobotę 24 października o godzinie 19:00 w Miejskim Domu Kultury Batory przy ul. Stefana Batorego 6. Bilety w cenie 10 złotych są do nabycia tutaj.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości