Zbiórka instrumentów. Polecą z Chorzowa do Afryki

African Music School (AMS) to Pierwsza Afrykańska Szkoła Muzyczna w Republice Centralnej Afryki założona przez polskiego misjonarza br. Benedykta Pączkę. Chorzowianie i chorzowianki dorzucili swoją cegiełkę do projektu.

W Republice Centralnej Afryki aż 65% dzieci zmuszanych jest do pracy lub wcielane są do wojska. Fundacja Dzieci Afryki razem z polskim misjonarzem, br. Benedyktem Pączką próbują dać dzieciom alternatywę. W African Music School uczą je muzyki.

– Zapewniamy dzieciom edukację i możliwość samorozwoju. Pełne radości zajęcia muzyczne pozwalają, choć na chwilę zapomnieć im o trudnych realiach codzienności i powojennej traumie, dając im nadzieję na normalne życie. Instrumenty zamiast broni! – czytamy na stronie AMS.

Do AMS chodzi 45 osób, a zapotrzebowanie na miejsca stale rośnie. Już teraz chęć uczestniczenia w zajęciach wyraziła ponad 100 dzieci. Dotychczas lekcje AMS odbywały się w wynajmowanych salach, jednak dzięki hojności darczyńców placówka wkrótce doczeka się własnej siedziby. Ruszyła budowa szkoły.

Pod hasłem #AMSmusicsaves dalej trwa zbiórka instrumentów dla dzieci chodzących do AMS. Każdy może włączyć się w akcję przekazując instrumenty na rzecz szkoły – mogą być nowe lub używane, wszyscy którzy chcą wesprzeć akcję proszeni są o kontakt pod adresem info@africanmusicschool.com.

Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu działająca w Pavilonie A na rynku również włączyła się zbiórkę w naszym mieście. Od marca udało się zebrać kilkanaście instrumentów, m.in.: gitary, klawisze oraz instrumenty perkusyjne, które w piątek 23 października zostały przekazane Piotrowi Molowi, pełniącemu w AMS rolę koordynatora do spraw instrumentów i kontaktów ze szkołami muzycznymi. Zanim dary polecą do Afryki, odbędą przegląd techniczny w krakowskim salonie muzycznym Tryton, którego właścicielem jest Piotr Mol.

– Transport instrumentów jest bardzo drogi, dlatego musimy mieć pewność, że na miejsce dotrą najlepsze, w pełni sprawne egzemplarze, aby dzieci mogły z nich jak najdłużej korzystać – tłumaczy Piotr Mol.

Absolwenci AMS być może wkrótce odwiedzą Galerię Sztuki Muzycznej i Obrazu w Chorzowie oraz inne miejsca w Europie, które również włączyły się w projekt.

– Planujemy zorganizować małe tournee dla kilku z absolwentów, aby mogli zagrać trasę koncertową w Europie i poznać osoby, które wspierały projekt – zapowiada Piotr Mol.

Planowana wizyta może być dopiero początkiem muzycznej wymiany między Afryką i Europą. AMS planuje nawiązanie współpracy z kilkoma uczelniami wyższymi na Starym Kontynencie, tak aby jej absolwenci mogli dalej rozwijać swoje talenta na szczeblu akademickim.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa