Bezpieczeństwo ładunku w spedycji międzynarodowej

Bezpieczeństwo ładunku w spedycji międzynarodowej

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku w trakcie transportu międzynarodowego to jedna z ważniejszych kwestii z punktu widzenia logistycznego, dlatego tak ważne jest odpowiednie sporządzenie planu, kiedy firma transportowa przygotowuje się do wykonania zlecenia. Jakie narzędzia są niezbędne w trakcie transportu międzynarodowego i jakie kwestie pozostają obowiązkowe dla bezpieczeństwa i efektywności podejmowanego zlecenia?

Bezpieczeństwo i ochrona pakunku
Najważniejszą kwestią w transporcie międzynarodowym jest przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie ładunku za pomocą różnych metod i narzędzi, adekwatnie do rozmiarów i delikatności przewożonych dóbr. Najczęściej wykorzystywane są skrzynie transportowe, do których wcześniej pakowane są towary w firmowych ofoliowanych opakowaniach. Następnie skrzynie umieszczane są na specjalnych paletach w stabilnej pozycji, dodatkowo zabezpieczane często pasami w celu zachowania jednakowej pozycji i uniknięcia przesuwania się w trakcie transportu.

Jeżeli transport zawiera duże gabarytowo przedmioty, urządzenia czy maszyny, wówczas pod uwagę brane są również takie kwestie jak np. tarcie jednego przedmiotu o drugi, bo zwykle może to oznaczać stratę czasu i pieniędzy zarówno dla producenta, jak i firmy transportowej.
Zabezpieczenie a środek transportu
Przy transporcie międzynarodowym niezwykle ważna jest trwałość materiałów wykorzystywanych do zabezpieczenia towarów – pod uwagę należy wziąć kwestie takie jak ewentualny wypadek, kiedy towar przez nieodpowiednią ochronę może ulec całkowitemu zniszczeniu.

Transport międzynarodowy opiera się obecnie o trzy główne opcje – transport drogowy, powietrzny i wodny. Dobór odpowiedniego środka transportu najczęściej opierany jest na gabarytach towarów, ale również kosztach, jakie poniesie producent w związku z usługą.

Środki transportu wybierane do przewożenia towarów i maszyn charakteryzują się również innymi zabezpieczeniami wykorzystywanymi do asekuracji towarów, jako że może to wpływać również na bezpieczeństwo całego transportu i ludzi asystujących przy tym procesie.
Na kim spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo pakunku?
Choć przyjęło się, że pełną odpowiedzialność za przewożony towar ponosi kierowca pojazdu transportowego, np. ciężarówki, tira czy tankowca, to jednak na producencie, czyli właścicielu przewożonych towarów spoczywa obowiązek zadbania o jego odpowiednie zabezpieczenie, umieszczenie w środku pojazdu, jak również zapewnienie wszelkich materiałów używanych do asekuracji.

Niemniej jednak ta kwestia jest na tyle płynna, że zarówno firmy transportowe, jak i ich klienci dogadują się i ustalają, jakie usługi będą świadczone w ramach współpracy, i możliwe jest również zabezpieczenie towaru przez firmę transportową. Niemniej jednak bierze ona na siebie duże ryzyko, ponieważ w razie wypadku czy uszkodzeń towarów producent może ubiegać się o zadośćuczynienie, czy odszkodowanie. Zabezpieczenie ładunku to kwestia bezsporna – należy o to zadbać, jeśli zależy nam na bezpiecznym transporcie.

Więcej informacji znajdą Państwo na https://pks-sa.com/oferta/spedycja-miedzynarodowa.html

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości