Dlaczego warto korzystać z giełd długów?

Dlaczego warto korzystać z giełd długów?

Giełda długów to stosunkowo nowy twór, który nie jest jeszcze powszechnym narzędziem egzekucji należności, jednak polscy przedsiębiorcy stają się coraz bardziej świadomi tego tworu. Dzięki giełdzie długów możliwe jest nie tylko odzyskanie należności, ale i ochrona innych przed nieuczciwym przedsiębiorcą.

Odzyskanie pieniędzy

Wystawienie wierzytelności na giełdzie długów może pomóc w odzyskaniu przynajmniej części środków finansowych. W praktyce przedsiębiorcy zwykle nie dysponują wystarczającą ilością czasu, aby móc pozwolić sobie na polubowną windykację, która często ciągnie się latami. Rozwiązaniem jest więc sprzedaż długu, aby można było odzyskać część pieniędzy od podmiotu, który ten dług zakupi.

Taka jest bowiem zasada działania giełdy — nikt nie kupuje długu w pełnej jego wartości, a jedynie w części, dzięki czemu jeden podmiot odzyskuje niezbędne środki, drugi zaś nabywa prawo do prowadzenia windykacji celem odzyskania całości zadłużenia. Jest to więc korzystne rozwiązanie zarówno dla strony sprzedającej, jak i kupującej. Na giełdzie długów działają często firmy windykacyjne, które specjalizują się w odzyskiwaniu należności, zatem w porę wszczynają odpowiednie działania.

Straszak dla nieuczciwych

Już samo umieszczenie przedsiębiorcy na giełdzie długów powoduje, że może on chcieć uregulować swój dług. Często bowiem opóźnienia w płatnościach nie wynikają z braku środków finansowych, a z chęci zatrzymania zysku i tym samym pieniędzy dla siebie, podczas gdy strona, która wykonała usługę lub sprzedała towar, pozostaje poszkodowana. Na giełdzie długów każdy zainteresowany może zobaczyć, że dany przedsiębiorca nie reguluje swoich należności, przez co inne firmy mogą w przyszłości nie chcieć nawiązać z nim współpracy.

Nieuczciwa firma może albo zapłacić dług w całości tak, aby jej nazwa została z giełdy wycofana albo poprosić o inne, korzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, jeżeli obecna sytuacja finansowa nie pozwala jej na uregulowanie należności. Drugi sposób również jest korzystny dla wierzyciela, gdyż daje nadzieje na pozyskane w dłuższym czasie środki finansowe w pełnej wysokości.

Warto sprawdzić

Zanim zdecydujemy się na współpracę z konkretną firmą, dobrze jest sprawdzić, czy nie znajduje się ona na giełdzie długów. Firmy, które co rusz dopełniają nowych transakcji na stosunkowo niskie kwoty, mogą nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby sprawdzić każdego kontrahenta. Tymczasem w przypadku transakcji opiewających na wysokie sumy warto zadać sobie nieco trudu i sprawdzić firmę, z którą będziemy współpracować.

Sam fakt umieszczenia jej na giełdzie długów powinien nam dać do myślenia, gdyż możemy w przyszłości nie odzyskać swojej należności od nieuczciwego kontrahenta. Co więcej, do giełd długów dostęp ma każdy, zatem sprawdzenia może dokonać pracownik firmy, niekoniecznie właściciel. Dodatkowo giełda długów działa w formie online, zatem sprawdzić danego przedsiębiorcę można bez opuszczania miejsca pracy. Nie trzeba urzędowych wniosków czy telefonów — wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.system3000.pl/

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości