Reklama:


Premiera magicznego filmu o magicznej dzielnicy

Premiera magicznego filmu o magicznej dzielnicy
Jacek Kurek i Krzysztof Stasiak na premierze filmu "Alchemia" w MDK Batoryfot.: Paweł Mikołajczyk

FIlm „Alchemia” Krzysztofa Stasiaka powstał z okazji jubileuszu stulecia Miejskiego Domu Kultury Batory i 80-lecia przyłączenia Wielkich Hajduk do Chorzowa.

Na pomysł poetyckiej historii filmowej o Chorzowie Batorym wpadł Jacek Kurek, historyk, redaktor naczelny „Hajduczanina”. Zrealizować pomysł pomógł Krzysztof Stasiak, reżyser. A produkcję wsparł Miejski Dom Kultury Batory i Miasto Chorzów.

Trailer filmu „Alchemia”:

– To płynna historia naszych wędrówek. Wszystkie one, jak w soczewce, skupią się w tym przepięknym obrazie. W tej lirycznej opowieści dla Państwa. Byśmy wszyscy po takich właśnie kroplach nadziei, mogli mieć przekonanie, że żadna zaraza, żadne straszliwe obostrzenia, przejście w jakąś inną rzeczywistość, nie mogą zmącić szczęśliwej chwili. Nie martwmy się. Chwil jeszcze przed nami wystarczająco wiele – opowiadał o filmie Jacek Kurek, historyk, redaktor naczelny „Hajduczanina” przed seansem.

Film „Alchemia” powstawał w ubiegłym roku. Premiera filmu miała odbyć się już w marcu, ale głęboki lockdown nie pozwolił na to wydarzenie. Dopiero teraz jesienią udało się zrobić pokaz.

W filmie wykorzystane są obrazy Piotra Naliwajki, poezja ks. J. Szymika oraz twórczość Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów z Miejskiego Domu Kultury Batory. Nie zabrakło też sportowych legend tego miejsca m.in.: Antoniego Piechniczka i Ruchu Chorzów. Zdjęcia do filmu były realizowane w Hucie Batory, kopalni Guido i na stadionie Ruchu Chorzów oraz w lokalnych szkołach i ich boiskach.

– Film trwa nieco ponad 20 minut. Symbolika filmu jest silnie zwrócona ku codziennemu, ale głęboko poetyckiemu i metaforycznie wyrażonemu życiu Hajduk w całej przestrzeni ich istnienia – opowiadał Krzysztof Stasiak, reżyser.

Premiera filmu odbyła się w piątek 23 października w MDK Batory. Niebawem produkcja będzie dostępna online. O dacie premiery w internecie poinformujemy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości