Czym żył Chorzów w latach 30 XX wieku? Archiwalne plakaty w centrum miasta

Każda osoba przechodząca przez centrum miasta może przez chwilę znaleźć się wśród chorzowian lat trzydziestych XX w.Fot.: M. Śliwa

Muzeum w Chorzowie wraz z Wydziałem Promocji i Komunikacji Społecznej UM Chorzów rozpoczęło akcję „Odkrywając Retro Chorzów”. Przed ratuszem, a także przy centrum przesiadkowym można oglądać afisze wydarzeń dawnego Domu Ludowego, gdzie obecnie mieści się Chorzowskie Centrum Kultury.

Miejski Dom Ludowy (dzisiejszy ChCK) powstał z myślą o organizacji polskiego życia kulturalnego oraz uniezależnieniu się od niemieckich właścicieli sal teatralnych. Uroczyste otwarcie odbyło się w marcu 1934 r., kiedy oddano tylko środkową część całości – mimo to sala widowiskowa liczyła 1150 miejsc i była największą na ówczesnym Śląsku. Grali w nim artyści zarówno formatu ogólnopolskiego, jak i lokalne zespoły.

– Prezentujemy plakaty w przestrzeni miejskiej, by współczesne pokolenie mogło zapoznać się z gustami przedwojennych mieszkańców miasta oraz przygotowywana dla nich ofertą kulturalną – komentuje Muzeum w Chorzowie na swojej stronie internetowej.

Przedstawione na zdjęciach „Zaloty Jesienne” to jedno ze specjalnych przedstawień przygotowanych w oparciu o teksty m.in. Juliana Tuwima, odgrywane gościnie przez aktorów i śpiewaków Teatru Rewii „Rarytas”, który miał swoją siedzibę w Katowicach.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa