Reklama:


Autocasco czy warto wykupić? Sprawdź kiedy przyda się AC

Autocasco czy warto wykupić? Sprawdź kiedy przyda się AC

Kupując samochód, trzeba się liczyć z dodatkowymi wydatkami i zagrożeniami. Nikt nie chce dokładać do inwestycji, która i tak swoje kosztowała. W związku z tym należy rozsądnie podejść do kwestii ubezpieczenia. Prócz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, jakim jest OC, istnieją także inne chroniące interes kierowcy i sam pojazd. Jednym z nich jest autocasco, znane również także pod skrótem AC. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto płacić AC? Przekonajmy się.

Dawka wiedzy: co to jest ubezpieczenie AC?

W przeciwieństwie do dobrze znanego kierowcom OC, ubezpieczenie AC jest dobrowolnym. To znaczy, że nie musisz go wykupić, by legalnie poruszać się pojazdem po polskich drogach. Jest to dodatkowa forma ochrony samochodu. Przed czym dokładnie chroni ubezpieczenie autocasco? Definicja jest krótka, ale bardzo konkretna i wymienia podstawowe rodzaje ryzyka. Autocasco chroni przed utratą, zniszczeniem, uszkodzeniem lub kradzieżą samochodu. 

Oczywiście jest to dodatkowe obciążenie finansowe dla kierowcy. Już samo OC to koszt od 600 do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Z tego względu wiele osób nie decyduje się na kolejne ubezpieczenie – ale da się też wykupić AC w miarę tanio. Aby znaleźć najlepszą ofertę skorzystaj z kalkulatora AC i OC, który w parę chwil wskaże najatrakcyjniejszą cenowo. Samo ubezpieczenie możesz także zakupić bezpośrednio dzięki porównywarce, bez wychodzenia z domu. 

Ubezpieczenie autocasco – czy warto?

Nie każdy jest przekonany o potrzebie wykupienia autocasco. Jego dobrowolność powoduje konsternację wśród kierowców – dopłacać i czuć się bezpieczniej, czy zaoszczędzić, licząc na łut szczęścia? Przekonaj się, co oferuje AC czy warto je wykupić, a także, na co uważać.

Niebezpieczne siły natury – zniszczenie lub uszkodzenie samochodu

W sezonie letnim dużo łatwiej sobie to zobrazować. Przez nasz kraj co chwilę obecnie przechodzą gwałtowne burze lub ulewy. Zalane samochody lub karoserie zgniecione powalonymi drzewami to nie jest szokujący widok. Wykupując AC, chronisz siebie i samochód przed takimi losowymi zdarzeniami. Każde uszkodzenie wyrządzone przez siły natury sfinansujesz z autocasco. Bez tego ubezpieczenia, koszty naprawy pokryjesz z własnej kieszeni.

Tajemniczy sprawca

Nie raz zdarzy się, że ktoś nieumyślnie zarysuje nasz pojazd lub urwie lusterko na parkingu. Czasami zdarzają się także akty wandalizmu z lakierem “ozdobionym” wzorami za pomocą gwoździa. Jeśli sprawca się nie przyzna bądź nie zostanie złapany, za naprawy zapłacisz sam. Czy warto AC wykupić i chronić swój samochód przed tajemniczymi sprawcami? Wydaje się, że tak – koszty napraw pokryje ubezpieczenie.

Uszkodzenia z własnej winy lub… zderzenie z sarną

Kierowcy nie są idealni, a na zatłoczonym parkingu łatwo o kolizję z własnej winy. Chwila nieuwagi i uszkodzenie gotowe. W tym przypadku autocasco pokryje koszty naprawy, nawet jeśli to my jesteśmy winowajcą. Przydatne dla kierowców z mniejszym doświadczeniem lub samochodem o dużych gabarytach.

Jest jeszcze jedna przydatna funkcja autocasco. Chroni przed… zderzeniami z dziką zwierzyną. Jeżdżąc po polskich drogach w nocy, nietrudno o przykre spotkanie z sarną lub inną zwierzyną, przeskakującą przez jezdnię. Wówczas tylko AC uchroni nas przed naprawianiem samochodu z własnej kieszeni.

Warto przeczytać dodatkowo wpis o ubezpieczeniu Assistance na Akademii Mfind – https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/ubezpieczenie-assistance/

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa